Sosyal Media
sengul

Android Cihazlarda 'Privacy Sandbox' Özelliği Devreye Alınıyor

Çok uzun zaman önce büyük teknoloji firmaları arasında başlamış olan yazılım geliştirme rekabeti yeni güvenlik problemi yarattı. Tartışmalar ile günümüze kadar büyüyerek gelen bu konu 2022 yılında alevlenmiştir. Android işletim sistemini kullanan üreticiler, cihazları için 5 yıla kadar güvenlik desteği vereceğini açıklamıştı. Bu haberin hemen ardından Google açıklama yaptı ve kullanıcı verilerinin reklam amacıyla üçüncü şahıslara paylaşılmasını sınırlayan "Privacy Sandbox" özelliğini Android işletim sistemi için duyurdu.

Google, Android işletim sistemi için özel olarak geliştirdiği Privacy Sandbox özelliğini 2022 yılında piyasaya sürmeyi düşünmüyor. Güvenlik yazılımlarında  ortaya çıkarılan stabil bir sürümün elbette ilk olarak test edilmesi ve sonuçlarının gözlemlenmesi gerekiyor. Bu sebep ile Google, mevcut reklam politikları ve şirketlere olan iş anlaşmalarını en az 2024 yılına kadar devam ettirmeyi planlıyor. Bu sırada Android tarafındaki geliştiriciler ve cihaz üretici kişiler isterlerse yeni Privacy Sandbox özelliğinin ilk sürümü üzerinde çalışmalarına başlayabilir. Ek olarak bu yılın sonuna kadar, geliştiricilere özel beta yazılımının paylaşılması bekleneniyor.

Arkadaşlarınızın 'Google Bizi Dinliyor' Şakalarına Son!

Privacy Sandbox hakkında açıklama yapan Snap Inc, “Snap’ta gizliliği bir öncelik haline getirdik ve bunu ürünlerimizi tasarlama şeklimizin merkezine yerleştirdik. Android için gizliliği koruyan yeni standartlar geliştirmek üzere Google ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Google, kendi reklamlarına, ürünlerine ve sitelerine öncelik göstermemekle kararlı olduğunu ısrarla vurguladı. Geliştiricilerden bu konu ile alakalı görüşlerini paylaşmalarını istedi. Gizli veri toplamayı azaltmaya yönelik yeni teknolojileri araştırdığını dile getiren Google, kullanıcıların güvenliği için yeni teknolojiler üretmeye devam edecek.Yorum yap

*