Sosyal Media
yunus

Android Kullanıcıları İçin Chrome Yenilikleri

Android kullanıcılarının vazgeçilmez web tarayıcısı olan Google Chrome, birçok faydalı özellikler sunuyor. Google da bu durumun bilinciyle Chrome’u sürekli güncelliyor ve tarayıcıya yeni özellikler ekliyor.

Google’ın yapmış olduğu son güncelleme ile de Chrome birkaç faydalı özellik eklendi. İşte bu faydalı özeliklerden birkaçı.

1- Kolaylaştırılmış Sekme Açma

Artık internet tarayıcısında yeni sekme açmak için ekranın en altına inme gibi zahmetlere katlanmanıza gerek yok. Chrome’da yeni bir sekme açmak için adres çubuğunun sol üstünde yer alan (+) simgesine dokunmanız yeterli.

Chrome’da açık olan sekmelerinizi görüntülemek için de adres çubuğunun sağ üst tarafında yer alan sayı simgesine dokun. Böylece tüm sekmelerini buradan görüntüleyebilirsiniz.


2- Aşağıya Konumlandırılan Adres Çubuğu

Chrome’un yeniliklerinden biri de adres çubuğunun aşağıda konumlandırılırmış olması. Bu yenilik baş parmağın hareketinden olayı tasarlanmış.


3- Metin Çubuğunu Ölçeklendirme

Kullanıcıların çoğu internetten bir yazı okurken metin boyutunda ayarlamalar yapmakta. Chrome, kullanıcılarına “küçük-orta-büyük” şeklinde metin boyutlarını ayarlama imkanı sunuyordu. Chrome, şimdi bu klasik özelliği biraz daha geliştirerek kullanıcılarına daha fazla uyarlanabilir bir görsel deneyim sunuyor. Artık kullanıcılar diledikleri yazı boyutunu ayarlayabilecek.


4- Gizli Mod

Chrome’un kullanıcılarına sunduğu güzel bir özellik olan gizli mod, kullanıcıların internette gezindiği web sayfalarını kayıt altına almaz. Artık gizli moda geçmek çok daha kolay. Menüden hızlı bir şekilde gizli mod aktif edilebiliyor.

Ancak cihazınıza indirdiğiniz tüm dosyaların cihazınızın depolama klasörlerinde görünmeye devam edeceğini ve göz atma geçmişinize mobil ağınız veya kablosuz iletişim servis sağlayıcınız tarafından erişilebildiğini unutmayın.


5- Geliştirici Araçları

Android Geliştirici Seçenekleri ile entegre olan Google Chrome Geliştirme Araçları ile şunları yapabilirsiniz.

I-Kendi Android içeriğinizi bilgisayar aracılığı ile ayıklayabilirsiniz (USB bağlantısı kullanmanız gerekiyor).

II-Yeni kod ve hata düzeltmelerinin doğrudan mobil cihazınızda nasıl görüneceğini sorunsuz bir şekilde test edebilirsiniz (USB bağlantısı kullanmanız gerekiyor).

III- Teorik olarak mobil cihazınız ile bir web sitesi kurabilirsiniz. (USB ve bilgisayar bağlantısı kullanmanız gerekiyor)

Google Chrome’un bu özelliklerinden yararlanabilmek için uygulamanın güncel sürümünü kullanmanız gerekiyor.Yorum yap

*