Sosyal Media
sefa

Android Kullanıcılarına İyi Haber! Çalınan Şifreler Otomatik Değiştirilecek!

Android işletim sistemi dünyada var olan akıllı cihazların yarısından fazlasını çalıştıran bir işletim sistemidir. Apple ve birkaç marka dışında her marka Android işletim sistemini tercih ediyor. Sıfırdan bir işletim sistemi yazmaktansa var olan işletim sistemi üzerinde değişiklikler yapmak daha uygun bütçeli olduğundan, çok büyük markalar tarafından tercih ediliyor. Bu da bu işletim sisteminin en popüler işletim sistemine olmasına olanak tanıyor. Android işletim sistemi, ilk çıktığı yıllarda mobil uygulamaları ile kısa bir sürede popüler hale geldi. İlk çıktığında çok fazla özellik barındırmıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların ihtiyaçları da değiştiği için, artık işletim sisteminde bile binlerce özellik görebiliyoruz.

Android işletim sisteminin insanların hayatını kolaylaştırmak ve akıllı cihaz kullanımını keyifli hale getirmek için sürekli olarak güncellendiğini biliyoruz. Ancak, Google şirketinin en çok odaklandığı nokta aslında bu değil. Şirket, kullanıcı deneyiminin yanında en çok kullanıcı güvenliği ile ilgileniyor. Özellikle son yıllarda kişisel güvenlik anlamında çok büyük değişiklikler yapmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi insanların hayatına farklı bir anlam katabiliyorken, siber suçlara da ön ayak olabiliyor. Dolayısıyla bir kişinin siber güvenliği, o uygulamayı kullanma keyfinden çok daha önemlidir. Bu da dolaylı yoldan güvenlik konusunun birinci kural olduğu gerçeğini doğruluyor. Google şirketi bugüne kadar güvenlik anlamında çok büyük gelişmeler kaydetti. Bu konuda yaptığı son gelişme ise gerçekten dikkatleri üzerine çekebilecek cinsten.

Android 13, Çalınan Şifreleri Otomatik Değiştirecek!

Google Şirketi Çalınan Şifrelerinizi Otomatik Olarak Değiştirecek!

Google, Android işletim sisteminde en çok tercih edilen tarayıcı olan Chrome için efsane bir güncelleme getireceğini bildirdi. Yeni güncelleme ile birlikte veri ihlaline karışmış bir şifre algılandığında kullanıcıya otomatik olarak bildirim gönderilecek. Bu algılama, şirket tarafından özel geliştirilmiş algoritma yazılımı ile olacak. Sistem algıladığında otomatik olarak bildirim gönderecek. Ek olarak “Şifrenizi Değiştirmenize Google Asistan’ın Yardım Etmesine İzin Verin” şeklinde farklı bir seçene daha sunulacak. Aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanmak, Android kullanıcıları arasında çok riskli bir alışkanlık haline geldi. Google bu alışkanlığın veri ihlaline sebep olabileceğini düşünmüş ki, böyle bir çözüm üretmiş. İkinci seçeneği tercih eden kullanıcıların şifreleri, sistemin olumsuz bir durum tespit etmesi durumunda otomatik olarak değiştirilecek. Bu da kişisel güvenliğin en iyi şekilde korunması olanak tanıyabilecek.


Yorum yap

*