Sosyal Media
yunus

Apple AirDrop Nedir? Nasıl Kullanılır?

AirDrop, yakınınızdaki diğer Apple cihazlarla fotoğraf, video, web sayfası, konum ve buna benzer daha birçok içeriği kablosuz olarak paylaşmanızı sağlayan bir özelliktir. Airdrop sayesinde istediğiniz dosyayı apple cihazları arasında kolayca transfer edebilirsiniz. Ayrıca, HD video klipler gibi büyük boyutlu dosyaları da en hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.

Kısaca ifade etmek gerekirse, yakınızdaki bir iOS veya macOS kullanıcısına bir dosya göndermeniz gerekiyorsa AirDrop, bu işlemi yapmanın en hızlı ve kolay yoludur.

Airdrop özelliği aktifleştirilince, çevrede bulunan airdrop özelliğine sahip diğer kullanıcılar tespit ediliyor. Tespit edilen kişilerden herhangi birine istenilen dosya kolay ve hızlı bir şekilde gönderilebiliyor. Veri gönderimini son derece kısa bir işleme dönüştüren bu özellik, herkesin araştırdığı ve kullanmak istediği bir özellik. Ayrıca AirDrop ile gönderilen video ve fotoğrafların kalitesinde bir düşüşte olmuyor. Yani WhatsApp ve benzeri sosyal medya uygulamaları aracılığı ile gönderilen fotoğraf ve videoların kalitesi düşerken AirDrop ile gönderilen verilerde böyle bir durum yaşanmıyor.

Apple Telefonlarda Airdrop Nasıl Çalışıyor?

Airdrop telefonlarda bulunan bluetooth üzerinden çalışıyor. Dosya gönderimi yapabilmek için, diğer telefonunun 2 veya 3 metre yakında olması gerekir. AirDrop’u aktif etmenin iki yolu bulunuyor.


1- Kontrol Merkezinden AirDrop’a Ulaşmak İçin

  • Kontrol merkezine ulaşmak için ekranı yukarı doğru hızlı bir şekilde kaydırın (iPhone X veya daha üst modellerde da sağ üstten ekranı aşağı doğru kaydırın).
  • Ağ sembollerine sert bir şekilde basılı tutun.
  • AirDrop seçeneği ekrana geldiğinde üzerine hafifçe dokunun.
  • Karşınıza gelen seçenekler arasından “Herkes”i tercih edin.
  • AirDrop artık aktif hale gelmiş olacaktır. Şimdi istediğiniz veriyi transfer edebilirisiniz.

2- AirDrop’a Ayarlardan Ulaşmak İçin;

  • Ayarları açın.
  • Ayarlardan “Genel”e gidin.
  • AirDrop’a dokunun.
  • Son olarak “Herkes” seçeneğini tercih edin.

iPhone, iPad ve iPop cihazlarınızdan AirDrop’a erişmenin iki yolunu sizlerle paylaştık. Şimdi istediğiniz şekilde AirDrop’u kullanarak cihazlarınızdan veri transferi yapabilirsiniz.

 Yorum yap

*