Sosyal Media
sefa

Apple, App Store Dolandırıcılığını Doğruladı!

Apple şirketi App Store ve kullanıcılarına karşı her yıl milyonlarca dolandırıcılık girişiminde bulunulduğunu belirtiyor. Marka 2020 yılında bazı uygulamalarda 1.5 milyar dolarlık dolandırıcı vurgununu önlediğini bildirdi. Şirket, dolandırıcıların mağaza aracılığı ile nasıl kandırdıklarını açıklıyor. Bu gibi girişimler, çalıntı ve dolandırma amaçlı kredi kartları kullanarak satın alma işlemi yapmaya yönelik nispeten karmaşık olmayan girişimlerden, normal şartlarda iyi çalışan ancak kullanıcıları kandırmak veya dolandırmak için sessiz bir şekilde veri elde eden veya kötü amaçlı yazılım taşıyan mobil uygulamalardan oluşan daha karmaşık dolandırıcılıklar ile geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

App Store Kullanılarak, Uygulama Aracılığı ile Hırsızlık Yapıyorlar!

Akıllı cihazlar ile dolandırıcılık yapmak için kötü amaçlı yazılım olayları bu yıl daha da yoğunlaşıyor. Bugüne kadar, kötü amaçlı yazılımlar ile dolandırıcılık yapma girişimlerinin yüzde 40’ın üzerine çıktığını belirtebilirim. Apple ve diğer teknoloji markaları bu alanda çok önemli yazılımlar geliştirse bile bazı uygulamalarda ki kötü amaçlı yazılımları gerçekten göremeyebiliyorlar.

Şirket, gizli kodlu ve yanıltıcı, taklitçi ve gizliliği kötüye kullanan uygulamalar dahil olmak üzere on binlerce uygulamayı mağazadan tamamen kaldırdı. Marka her yıl milyonlarca sahte müşteri ve geliştirici hesabı oluşturma eğiliminde bulunulduğunu ve toplamda 3.3 milyon çalıntı kredi kartının kullanılmaya çalışıldığını belirtti.

Apple, AppStore Dolandırıcılığını Doğruladı!

Rakip uygulamaların satışlarını bastırmak veya kullanıcıları güvenilmez uygulamaları indirmeye teşvik etmek için, rakip uygulamaların yasal olmayan derecelendirmeler ve incelemeler yaptığı da markanın bahsettiği konulardan biridir. Apple, 2021 yılında bir milyardan fazla derecelendirme ve inceleme yapıldığını, bununla birlikte 94 milyondan fazla incelemeyi ve 170 milyondan fazla derecelendirmeyi tespit edip engellemek zorunda kaldığını söyledi. Apple, özellikle markaların ürünleri hakkında yapılan incelemeler ve yorumların çok önemli olduğunu vurguladı. Buna karşılık kaldırılan incelemeler ve yorumların ardından toplamda 610 bin incelemeyi sabit olarak bıraktı.

Markanın bu incelemesi her yıl yapılan milyarlarca derecelendirmenin ve incelemenin çok büyük bir yüzdesinin hatalı olduğunu gösterdiğinden, inceleme sahtekarlığı ölçeğinin nispeten yüksek olduğunu gösteriyor.


Yorum yap

*