Sosyal Media
sefa

Apple, iPhone'ları Yavaşlattığı İçin Tazminat Ödeyecek

Apple şirketi akıllı telefon pazarında çok büyük bir payı olan Amerikalı bir teknoloji markasıdır. Marka 2017 yılında ilk kez eski modellerini bilerek yavaşlattığını itiraf etmişti. Yapılan açıklamadan sonra özellikle Apple kullanıcıları tarafından çok büyük tepkiler almıştı. Apple, eskiyen bataryalarda medyana gelen rastgele kapanama problemlerinin olmaması için işlemci kısıtlaması yaptığını ifade etse bile kullanıcılar yapılan bu açıklamaya tatmin olmadılar. Geçtiğimiz tarihlerde şirket, Fransa hükümeti tarafından 25 milyon Euro değerinde cezaya çarptırılmıştı. Fransa’nın bu hamlesinden sonra diğer Avrupa ülkeleri de Apple şirketin çok büyük yaptırımlar yapmıştı.

En Eski Apple Cihazları Kullanan Kişilerde Tazminat Alacak!

Apple şirketi, 2015 yılında piyasaya sürdüğü iOS 9 işletim sistemi ile iPhone 4S modellerini yavaşlatmak ile suçlanmıştı. iPhone 4S ile iOS 9 yükleyen bazı Apple severler, akıllı cihazların yavaşladığını iddia ederek 2015 yılında şirketi dava etti. Bir grup Apple kullanıcısının davasına karşılık Apple, kullanıcılara cihaz başına 15 dolar ödeme yapmayı kabul etti. Bu durumda Apple şirketinin cebinden 20 milyon dolar çıkacak. Bu gelişmelerin ardından kullanıcılar arasında kimlerin tazminat alacağı merak konusu oldu. iOS 9 güncellemesini o yıllarda ülkemizde ki kullanıcılarda indirse bile bu dava sadece ABD’nin New York ve New Jersey bölgelerini kapsıyor ve sadece o bölgelerde bulunan kullanıcılar bu tazminatı alabilecek.

Apple, iPhone'ları Yavaşlattığı İçin Tazminat Ödeyecek

Cihazların yavaşlamasının asıl sebebinin cihazların bataryası olduğu ifade ediliyor. Batarya ömrünün kısalması neticesinde cihazda ani kapanmaların önüne geçmek için, şirketin yaptığı bir girişim olarak nitelendiriliyor. Apple şirketi bu sorunun nedenini aynen şu şekilde açıklamıştır;

“Bir cihazın verimli çalışabilmesi için elektronik parçaların bataryadan anlık olarak enerji çekmesi gerekir. Bataryanın empedansı, anlık güç iletimini etkileyen özelliklerden biridir. Empedansı yüksek bir pil, güce ihtiyaç duyan sisteme yeterli düzeyde enerji aktaramayabilir. Kimyasal yaşının fazla olması bataryanın empedansını artırabilir. Batarya şarj düzeyinin düşük olması, kimyasal yaşın fazla olması ve düşük sıcaklıklar, kişilerin beklenmedik kapanma sorunu yaşama olasılığını artırır. Uç koşullarda sistem daha sık kapanarak, cihazın güvenilmez ve kullanılamaz durumuna gelmesine neden olabilir. Bataryanızın ömrü kısaldıkça en yüksek verimi sunma yeteneği azalır.” Dedi.


Yorum yap

*