Sosyal Media
sengul

AR Emoji ve Animoji Karşılaştırması

Samsung, yeni amiral gemileri Galaxy S9 ve S9 Plus ile birlikte AR Emoji özelliğini de kullanıcılarının hizmetine sundu. Apple’ın Animoji özelliğine çok benzeyen AR Emoji, kullanılan teknoloji olarak Animoji’den ayrılıyor. İşte iki özellik arasındaki farklar...

1- Animoji Sadece Mesajlar Uygulamasında Kullanılıyor

Animoji özelliği sadece mesajlar uygulamasında kullanılabiliyor. Dolayısıyla arkadaşlarınıza bir Animoji göndermek istediğinizde bunu sadece mesajlar uygulaması ile gerçekleştirebiliyorsunuz.


Samsung’un AR Emoji özelliğinin kullanımı ise sadece mesajlar ile sınırlı değil. AR Emoji, kameranın bir özelliği olduğu için burada oluşturulan AR Emojiler, e-posta veya sosyal medya araçları ile de paylaşılabiliyor.


2- Animoji Karakterlerinin 3D Olması

Apple’ın Animoji’de kullandığı karakterler 3 boyutlu olduğu için, karakterlerde belirli bir derinlik seviyesi vardır. AR Emoji’de böyle bir teknoloji kullanılmadığı için karakterler, 3 boyutlu değil daha düzdür.


3- Animoji Daha Kısa Kayıt İmkanı Sunuyor

Bir çıkartma veya animasyonlu bir Animoji karakteri oluşturmak istiyorsanız yalnızca 10 saniyelik bir video klip oluşturabilirsiniz.


Ancak AR Emoji teknolojisinde 10 saniye ile sınırlı değilsiniz. İsterseniz bir şarkının tamamını AR Emoji olarak da kaydedebilirsiniz. Ancak oluşturacağınız bu kayıt dosyası büyük boyutlarda olacağı için arkadaşlarınız ile paylaşırken biraz yavaş gönderilecektir.


Samsung’un video kayıt oluşturmada daha cömert davrandığını söylemek yanlış olmaz.

4- Amimoji’de Karakter Sayısı Daha Az

Apple, Animoji’yi ilk tanıttığında 12 karakter olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak iOS 11.3 ile birlikte Apple, yeni Animoji karakterleri ekledi ve bu sayıyı biraz daha arttırdı.


Samsung ise lansmanda 3 farklı AR Emoji karakterini tanıttı. Fakat AR Emoji, 3 farklı karakter ile sınırlı değil. Çok farklı sayıda etiket ve kişiselleştirme seçenekleri sunuyor.


5- AR Emoji Karakterini İstediğiniz Gibi Özelleştirebilirsiniz

Animoji, Unicode emoji karakterlerine dayandığı için çok fazla özelleştirilemiyor. Yani karakterler üzerinde bir oynama veya şekil değişikliği yapamıyorsunuz. Örneğin kendi resminizi Animoji olarak kaydedemezsiniz.


AR Emojinin Animojiden ayrılan en büyük özelliği, karakterler üzerinde değişiklik yapılabiliyor olması. İsterseniz kendinizin animasyonlu bir resmini oluşturabilirsiniz. Yani burada sadece karakterler ile sınırlı değilsiniz. Dilediğiniz gibi karakterleri özelleştirebilir ve bitmoji benzeri karakterler bile oluşturabilirsiniz.

 
Yorum yap

*