Sosyal Media
sengul

Bilgisayar Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarlar, bilgisayar bileşenleri, çevre birimleri ve bilgisayar kasası zaman içerisinde kullanımdan kaynaklı olarak kirlenir ve tozlanır. Bilgisayarınız daha iyi çalışır durumda olması için belirli aralılarla bilgisayarınızı ve bileşenlerini temizlemeniz gerekir. Ancak bilgisayar temizliği yaparken dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde temizlik yapayım derken bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz.

Bilgisayarınızı temizleme sıklığını kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız çok toz alan ve çabuk kirlenen bir ortamda ise temizleme aralığı daha sık olabilir. Ancak bilgisayarınız çok fazla toza maruz kalmayan bir yerdeyse temizleme aralığını daha uzun tutabilirsiniz. Peki, bilgisayar temizliği yaparken nelere dikkat edilmeli…


Bilgisayar Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bilgisayar temizliği yaparken bilgisayarınızın kapalı olduğundan emin olun.
  • Bilgisayar temizliğinde pamuklu bez veya kâğıt havlu kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayar temizliği yaparken bilgisayarınıza veya bileşenlerine doğrudan sıvı dökmek veya sıvı püskürtmek son derece yanlış bir yöntem. Bu şekilde yapmanız bilgisayarınıza geri dönüşü olmayan zarar verebilir. Sıvı ile temizlemeniz gerekiyorsa sıvıyı önce bir beze püskürtün ardından nemli bezle temizlik yapın.
  • Yüzey temizliğinde bilgisayar ve ekranlar için özel olarak üretilmiş olan sıvıları tercih edebilirsiniz.
  • Bilgisayarınızın etrafında oluşan tozu ve kiri emmesi için vakum kullanabilirsiniz. Ancak vakum cihazını bilgisayarınızın içinde ve bileşenleri üzerinde kullanmayın. Çünkü vakum cihazları statik elektrik ürettiği için bu durum bilgisayarınıza zarar verebilir. Bunun yerine bilgisayarınızın içerisinde basınçlı hava aletlerini kullanabilirsiniz.
  • Fanları, özellikle de küçük fanları temizlerken, dönmesini önlemek için fanı tutun veya fan kanatlarının arasına bir şey yerleştirin. Bir fana basınçlı hava püskürtmek veya fanı vakumla temizlemek hasara neden olabilir veya geri voltaj verebilir. Fan temizliğinde kıl fırçaları tercih edebilirsiniz.
  • Bilgisayarın çevresinde hiçbir zaman bir şey yiyip içmeyin. Özellikle sıvı dökülmelerine karşı dikkatli olun.
  • Temizlik sırasında aceleci olmayın. Yapacağınız işlemleri narin hareketlerle dikkatli bir şekilde tamamlayın.

 

 Yorum yap

*