Sosyal Media
sengul

Bilgisayarda Alt Tire Nasıl yapılır?

Alt Tire Nedir?

Bilgisayar ve akıllı telefonlarda alt tire diğer bir deyişle alt çizgi gibi işaretler sık sık kullanılmaktadır. Ancak klavyede işaret ve sembollerin her biri ayrı tuş olarak dizayn edilmemiştir. Bu özellik, kulağa olumsuz gibi gelse de tam aksine cihazın kullanışlılığını arttıran ve alan tasarrufu sağlayan bir özelliktir. Tuşların çoğu birden fazla sembol ve işlev yerine getirecek şekilde kompakt ve fonksiyonel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede, dış donanım parçası olan klavye çalışma masasında fazla alan kaplamaz ve kullanıcıların ihtiyacı olan harf, rakam, sembol, noktalama işaretleri, kısacası yazmak ve çizmek için gerekli olan her şeyi sunar. Alt tire, diğer bir deyişle alt çizgi bilgisayar kullanırken kullanıcıların sık sık kullandığı bir işarettir. Bu işaret, bilgisayar klavyesinde üst kısımda bulunur. Sadece bu tuşa bastığınızda çizgi oluşur, bu kısa çizgi tire işaretidir. Eğer alt tire oluşturmak istiyorsanız bu tuşa basmak yeterli olmayacaktır. Peki alt tire, alt çizgi nasıl oluşturulur? Bu yazımızda bilgisayar klavyesinde alt tire yani alt çizgi yapmanın kolay yollarını anlattık.

Türkçe Q klavyede alt tire nasıl yapılır?Türkçe Q klavyede alt tire nasıl yapılır?

Bilgisayarda alt tire yapmak için birden fazla yöntem bulunur. Türkçe Q klavyede, alt tire işaretini yapmanın en basit yolu Shift tuşunu kullanmaktır.

  1. Enter tuşunun altındaki Shift tuşu (yukarı yöne bakan, kalın ok çizgisi) basılı tutun,
  2. Enter tuşunun üstünde sol yönü gösteren ok işareti simgesi olan bir tuş bulunur, bu tuşun sol bitişiğinde kısa çizgi işaretine basarak alt tire işaretini yapabilirsiniz.

Türkçe F klavyede alt tire nasıl yapılır?Türkçe F klavyede alt tire nasıl yapılır?

Türkçe Q, Türkçe F ve İngilizce Q klavyelerde harfler farklı konumlandırılmıştır. Türkçe F klavyede alt tire tuşu Türkçe Q klavyedeki harf dizimine göre farklıdır fakat tuş kombinasyonu aynıdır. Türkçe F klavyede alt tire tuşu, Q ve W tuşlarının hemen üstünde yer alır. İşlem çok basit: alt tire yapmak için Shift ve tire tuşuna aynı basmanız yeterli olacaktır.

İngilizce klavyede alt tire nasıl yapılır?

Alt tire işareti yapmak İngilizce Q klavyede de oldukça basit bir işlemdir. İngilizce Q klavyenin diğer klavyelerden farkı klavyenin Q harfi ile başlaması ve harf diziliminin İngilizce alfabeye göre düzenlenmiş olmasıdır. Kısacası, İngilizce Q klavyede de değişen tuşların dizilimidir, alt tire yapmak için harf kombinasyonu aynıdır. İngilizce klavyede tire tuşu genellikle P tuşunun üzerinde, + tuşunun solunda yer almaktadır. Shift tuşu ve tire işaretine aynı anda basarak alt tire işareti yapabilirsiniz.

Kopyala yapıştır

Diğer bir yöntem olarak kopyala - yapıştır işlemini tercih edebilirsiniz. Bilgisayar klavyesinde Shift tuşu ya da tire tuşu çalışmıyorsa tarayıcıya girin ve alt tire işareti yazıp aratın, çıkan sonuçlardan herhangi birinde yer alan alt tire işaretinin üzerine tıklayın (seçin), mouse ile sağ tılayın, seçenekler arasından Kopyala seçeneğine tıklayın, alt tireyi kullanacağız alana gelin mouse ile sağ tıklayın ve Yapıştır seçeneğine tıklayın. Bahsettiğimiz kopyala-yapıştır işlemini klavyedeki kısayol tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz. Kopyalamak için Ctrl ve C (Ctrl + C) tuşlarına aynı anda basın, kopyaladığınız işareti yapıştırmak için Ctrl ve V (Ctrl + V) tuşlarına aynı basmak yeterli olacaktır.Yorum yap

*