Sosyal Media
sefa

Bilgisayarınızda Bellek Miktarı Az da Olsa Programları Daha Hızlı Nasıl Çalıştırabilirsiniz?

Bellekler (RAM) bir bilgisayarın, akıllı telefonun ya da herhangi bir akıllı cihazın en önemli parçalarından biridir. İngilizce rastgele hafıza erişimi teriminin kısaltması RAM, aslında bir çeşit bilgisayar depolama birimidir. Belleklerin okuma ve yazma hızları, SSD ve HDD gibi diğer depolama birimlerine kıyasla çok hızlıdır. Bu sebepten ötürü bir cihazın hızını belirleyen kritik ögelerden biridir. Pahalı donanımlara sahip oyun bilgisayarları, laptoplar, çalışma istasyonları ve akıllı telefonlar (OnePlus 3T ve Asus Zenfone AR) bol miktarda ve gayet hızlı belleklerle piyasaya çıkmaktadır.

Çok güçlü donanım isteyen bir oyunu ya da bir yazılımı akıcı ve keyifli bir şekilde deneyimlemek için bilgisayarınıza yüksek kapasiteli bellek eklemek istediğinizde bunu yapamayabilirsiniz. Genellikle de bunun sebebi anakartınızın yüksek kapasitelerde belleğe destek vermeyişinden kaynaklıdır. Örneğin masaüstü bilgisayarınızın ya da laptopunuzun anakartı eğer 8 GB bellek kapasitesine sahipse siz 16 GB belleğe yükseltemezsiniz. Anakartınızı da daha yüksek kapasiteli bellek desteği olan bir anakart ile değiştirirseniz ancak o zaman daha fazla belleğe sahip olabilirsiniz. Yoğun bellek ihtiyacı olan programları ve oyunları belleği yetersiz kalan bir bilgisayarda çalıştırmak istediğinizde ne yapacaksınız?


İşte bu noktada ihtiyacınız olan, bir bellek sürücüsü oluşturma yazılımı kullanmak. Daha başka bir ifadeyle, bu tür yazılımlar kullanıcının bilgisayarında kendisinin de belirleyebildiği miktarda bellek alanını sanal sürücü olarak olarak atamasını sağlıyor. Buna Bellek Diski veya Bellek Sürücüsü deniliyor. Böylelikle bilgisayarınızın depolama biriminden çalıştırılan bir program bellekten çalıştırılıyormuşcasına hızlı şekilde işlem yapabiliyor. Söylendiğinde kulağa ilginç geliyor, peki bu nasıl oluyor?

Not: Piyasada çok sayıda bellek sürücüsü oluşturucu yazılımlar mevcut. Biz bu rehber içerik için kullanımı gayet basit olan ve kafa karıştırıcı herhangi bir ayar içermemesi sebebiyle ‘Miray Bellek Sürücüsü’ (Miray RAM Drive) yazılımını tercih ettik. Başlangıç seviyesinde bir kullanıcı dahi yazılımı rahatça kullanabilir.

Bilgisayar Programlarını Miray Bellek Sürücüsüyle Nasıl Hızlandırabiliriz?

Birinci adımda, Miray bellek sürücüsü yazılımının ana sayfasından programın ücretsiz versiyonunu bilgisayarınıza indirerek kurunuz. Yazılım ayrıca bilgisayarınıza sanal bellek diski sürücüsü de yükleyecektir.


İkinci adımda, yazılımı yükledikten sonra Miray Bellek Sürücüsü ekranınızın sağ alt kısmında bulunan sistem tepsisinde çalışıyor olarak görüntülenir. Programın ikonuna tıkladığınızda bir kaydıraç göreceksiniz. Kaydıraçta minimum 20 megabyte maksimum değer olarak da 4125 megabyte görüntülenecektir. Kaydıraç vasıtasıyla yazılımın sanal depolama sürücüsü olarak kullanacağı bellek miktarını belirleyebilirsiniz.


Üçüncü adımda, limiti belirledikten sonra yeşil renkli güç düğmesine tıklayın. Bundan sonrasını Miray Bellek Sürücüsü halledecektir. Yazılım, sanal bir bellek sürücüsü oluşturarak bilgisayarın diğer depolama birimlerini gösterecektir.

Artık ağır programları ve oyunları daha hızlı bir şekilde bellek diskine transfer edebileceksiniz. İşiniz bittikten sonra sistem tepsisinde bulunan Mirray Bellek Sürücüsü ikonuna tıklayarak programı kapatabilirsiniz.


Yorum yap

*

Yorumlar

  1. MGA LIDER 07/04/2021 08:15

    Allah razı olsun sizden bende 1 gb ramdı şimdi 5 gb oldu gta v oynuyorum şimdi çok teşekkür ederim