Sosyal Media
sengul

Bilim, Telefonunuzun Rengini Seçme Nedenini Açıklıyor!

Piyasada birçok farklı renkte telefon modeli görüyoruz. Peki, kullanıcılar telefonlarının rengini sadece görünüş olarak beğendikleri için mi tercih ediyor sizce? Aslında bu konu biraz karmaşık. İnsanların kişilik yapısı, yaşadıkları coğrafi konum hatta içinde bulundukları mevsim bile telefonlarının rengini tercih etmesinde birer neden olabiliyor. İşte kullanıcıların telefonlarının rengini tercih etmesindeki bilimin açıkladığı dört neden…

1- Renk Titreşimi

İç tasarımcı ve aynı zamanda renk bilimcisi olan Gillian Rose, her rengin kendine özgü bir titreşiminin olduğunu, beynimizin de renk tercihi yaparken bu titreşimleri algılayarak ona göre karar verdiğini söylüyor.


Beyinde bulunan talamus (Beyindeki çift yapıdan birisi olan talamus, ceviz büyüklüğünde bir sinir dokusudur.) bir renkle ilişkili titreşimleri işlemek için serabral kortekse sinyal gönderir. İşte kişilerin renk tercihi de bu aşamada oluşur.

2- Coğrafya ve Diğer Faktörler

Rose, büyüdüğümüz ortamın, yaşadığımız çevrenin ve geçirdiğimiz çocukluk evrelerinin renk tercihi yaparken bizlere “denge ve uyum” konusunda katkıda bulunduğunu söylüyor.


Ayrıca yaşadığımız coğrafyanın sıcak veya soğuk olması hatta yaşadığımız ev ortamı bile renk tercihi yaparken etkili oluyor. Örneğin Yeni Zelanda’da iklimden dolayı havalar çoğunlukla kapalı olduğu için buranınn insanları da genellikle koyu rengi tercih etme eğilimindedir.

3- Ekolojik Valans

Sanat geçmişi olan ve şuan Harvard Tıp Fakültesinde renk ve algı konusunda çalışmalar yapan sinir bilimci Bevil Conway de Gillian Rose ile benzer fikirlere sahip.


Conway de, insanların telefon alırken tercih ettiği renkleri, Ekolojik Valans Teorisne göre de açıklıyor.

Ekolojik Valans Teorisi: Kişi renk tercihinde bulunurken, o rengi çeşitli nesnelerle veya deneyimlerle ilişkilendirir ve ona göre karar verir. Yani kişinin objeler ve deneyimler hakkındaki düşünceleri renk tercihlerini belirleyecektir.

4- Mevsimler

Psikolog Karen Schloss da, insanların renk tercihi konusunda mevsimlerinde belirleyici rol oynadığını söylüyor. Yani kışın aldığınız bir akıllı telefonun rengi, yazın alacağınız telefona göre farklı olabilir.


Bilimin renk tercihi konusunda söylediklerini sizlerle paylaştık. Umarız faydalı olmuştur.Yorum yap

*