Sosyal Media
sefa

Canon'dan Yılbaşı Fotoğraflarınızı Güzelleştirecek 5 Tüyo

Dünyanın dört bir yanında büyük coşkuyla kutlanan, sokakların rengarenk, insanların her zamankinden daha neşeli olduğu Yılbaşı zamanı çok yaklaştı. Ailelerin, arkadaşların bir araya gelip unutulmayacak anlar yaşadığı Yılbaşı gecesini ölümsüzleştirmek şart tabii. Bu anlamlı kareleri çok daha güzel hale getirecek tüyolar ise Canon’dan geliyor.

 

Herkesin Yılbaşı planı farklı kimisi evde kutlamayı tercih ederken kimisi sevincini kalabalık gruplarla dışarıda paylaşmayı tercih ediyor. Ortak payda ise herkesin sevdikleriyle bir arada yaşadığı neşeli dakikalar. Özenle hazırlanmış sofralar, rengarenk süslenmiş ağaçlar ve tüm bunlarla beraber bir sürü neşeli ve güzel insan. Böyle ortamlarda kötü fotoğraf çekmek her ne kadar mümkün olmasa da fotoğraflarımızı daha etkili hale getirip Yılbaşı gecesinin atmosferini tekrar tekrar yaşatacak kareler yakalamak hiç de zor değil.


İşte Canon’un Yılbaşı fotoğraflarınızı görsel açıdan çok daha başarılı hale getirecek 5 tüyosu…1-Mekân Seçimi

Bu önemli gecede özenle hazırlanan noktalar favori yerleriniz olmalı. İster ev ister sokak nerede olursak olalım gecenin anlam ve önemini belirten objeler kullanmayı unutmayın. Yılbaşı ağaçları, ışıklandırmalar, hediyeler ve buna benzer objeleri kadrajınızda bulundurduğunuz sürece fotoğraflarınız daha dolu ve renkli gözükecektir.

Genelde düşük ışık ortamı olan iç mekanlarda daha güçlü fotoğraflar elde etmek için yüksek diyafram açıklığına sahip lensler kullanmanız gerekiyor. Dış mekanlarda kullanılan ışıkları güzel bokeh efektlerine dönüştürerek özneyi ön plana çıkaracak fotoğrafları da yine yüksek diyafram açıklığı bulunan lenslerle yakalamak mümkün olacaktır. Bu mükemmel kombinasyonu yakalamak için önerimiz, Canon’un ortaya daha net ve keskin fotoğraflar çıkaran L serisi lenslerinden Canon EF 50MM f/1.8 STM oluyor.

Fiyat/Performans konusunda oldukça başarılı bir lens olan Canon EF 50MM f/1.8 STM aynı zamanda harika portreler çekmenize de olanak sağlayacaktır.

 

2-Renk Kontrastı ile Daha Güçlü Fotoğraflar

Burada devreye biraz da renk ve fotoğraf bilgisi giriyor. Esasen renklerin arasındaki uyumsuzluk renk kontrastının temel noktasıdır ve bu etkileşim daha vurucu fotoğraflar oluşmasına sebep olur. Güzelce dekore edilmiş yemyeşil bir yılbaşı ağacı düşünelim üzerinde kırmızı, beyaz, altın, gümüş, bronz renklerde ışıklar ve süslemelerle. Düşündüğümüzde birbiriyle uyumsuz olan bu renkler, ağacımızdayken gözlerimizi alamıyoruz. Kısacası uyumsuzluktan doğan bu illüzyon fotoğraflarınızda da aynı etkiyi yaratacaktır.

Tabi eğer elinizde Canon 6D Mark II gibi güçlü renklendirme özelliğine sahip bir D-SLR varsa bu etki daha da artıyor. Bu arada diyaframınızı sonuna kadar açmayı da unutmayın.

 

3-Çoşkulu ve Neşeli Anlar Yakalayın

Yılbaşı coşkusu hem insanlar hem de mekanlar için ortak bir duygu diyebiliriz. Etrafınızdaki koşuşturmanın içinde gülen suratlar, renkli ışıklandırmalar ve bu soğuk günlerde içinizi ısıtacak dekorasyonlar görmeniz işten bile değil. Böylesine hareketli bir ortamda sonuna kadar açık bir diyaframın yanında yüksek ISO kullanırsanız enstantane değerini elinizden geldiğince yüksek tutmuş olursunuz ve bu ince ayar size net ve renk açısından doygun fotoğraflar olarak geri döner. Buradaki püf nokta mümkün olduğu kadar az flaş kullanıp daha doğal kareler yaratmaktan geçiyor.

Ancak ışığın yetersiz olduğu iç mekanlarda ISO dengesini harici flaşınız ile uyumlu hale getirirseniz hem yaratıcı hem de oldukça etkileyici fotoğraflar çekmek çok daha kolay olur bilginize.

 

4-Pozlandırma

Kalabalık grupların bir araya gelmesi için harika bir fırsat olan Yılbaşında, grup fotoğrafı çekmek gecenin olmazsa olmaz aktivitelerinden birisi. Bunun için bir tripodun yanı sıra bir de geniş açılı lense ihtiyacınız olacak.

Canon 10-18mm gibi ultra geni açılı bir lens kullanırsanız herkesin kadraja sığacağından emin olabilirsiniz. Yapmanız gereken şey çok basit, fotoğrafın kompozisyon olarak doğru olması için kadrajın köşelerine birer kişi yerleştirin ve geri kalan insanları birbirinin önünü kapatmayacak şekilde karışık olarak serpiştirin ve en önemlisi de fotoğrafınıza müdahale etmekten çekinmeyin.

Son olarak kameranın zamanlayıcısını ya da Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak en doğru anı fotoğraflayın.

 

5-Farklı Noktalardan Farklı Kompozisyonlar

Tekdüze olmak hiçbir zaman iyi bir seçenek değil. Yılbaşı klişelerini hepimiz yaşıyoruz ve yapıyoruz ancak kendinizi sadece bunlarla sınırlandırmayın. Etrafınızdaki farklı lokasyonları, mekân tasarımlarını ya da nesneleri kullanmaktan çekinmeyin. Değişik açılardan yakalayacağınız ve farklı objelerle mekanları birleştireceğiniz birkaç kompozisyon mükemmel fotoğrafı ortaya çıkararak gecenin büyüleyici atmosferini ölümsüz hale getirmeye fazlasıyla yetecektir.

Eğer çok hareketli nesneler çekiyorsanız yüksek enstantane ve maksimum f/1.8 diyafram açıklığı kullanarak hem bokeh efektine sahip hem de oldukça net fotoğraflar elde edebilirsiniz hatırlatalım. Yüksek diyafram açıklıklarında odak noktanızı iyi ayarlamaya dikkat edin ve yeni şeyler denemekten asla çekinmeyin.Yorum yap

*