Sosyal Media
sengul

Covid-19 Testi Artık Telefonunuzda!

Cep telefonunuzla Covid-19 testi yapmak ister misiniz? ABD’li bilim insanları, telefonla yapılabilen Covid testi geliştirdi. PCR testi kadar doğru sonuç verdiklerini iddia ettikleri test için test kiti ve “Bacticount” uygulaması yeterli. 

Yaşam pratiklerini değiştiren salgın döneminde  kimseyi riske atmamak için sık sık PCR testi oluyoruz. Fakat bu testler için sağlık kuruluşlarına gitmek, yani vakit ayırmak gerekiyor. California Üniversitesi'ndeki bilim insanları bu soruna da çare buldu. “smaRT-LAMP” adını verdikleri uygulama sayesinde akıllı telefondan covid testi yapmak mümkün. 

Telefon ile Covid-19 Testi Nasıl Yapılır? 

Test kitine tükürüğü yerleştirmek ve reaktif solüsyonu eklemek gerekiyor. Daha sonra tükürük numunesi LED ışıklı karton kutu ile kapatılır ve üzerine akıllı telefon kamerası tutulur. Covid-19 test uygulaması

Akıllı Telefon Virüsü Nasıl Tespit Eder? 

Kite eklediğiniz reaktif solüsyon, tükürük numunesinde bulunabilecek viral RNA'yı tespit eder. Renk durumlarına göre test sonucunuz ortaya çıkar. Test sonucunda kırmızı ışık görüyorsanız, sonuç pozitif demektir. 


Yorum yap

*