fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

CS GO Nasıl Server Kurulur?

Serkan A. 05.01.2023 (Güncellenme: 14.07.2024) Takip et
CS GO’da server kurmak istiyorsanız ancak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.
CS GO Nasıl Server Kurulur?

CS GO, Valve şirketi tarafından geliştirilen silahlı bir savaş oyunudur. Silahları seven kişilerin mutlaka bir kez dahi olsa oynadığı oyunlar arasında yer alıyor. Oyunun ana amacı takım halinde hareket ederek oyun içerisinde bulunan yanıltıcı ve caydırıcı bombaların yardımı ile karşı takımı tamamen yok etmektir. Counter-Strike, tarihi çok eskilere dayanan bir oyundur. Dolayısıyla bu oyunu uzun zamandır oynayan kişilerin içinde yeri kesinlikle çok farklıdır. Counter-Strike diğer serilerde olduğu gibi içerisinde sürüme ve takımlara özel silahlar barındırıyor.

Counter-Strike, ilk sürümde Half-Life oyununun bir modu olarak çıkış yaptı. Çok beğenilen mod Half-Life oyununun yeni sürümü yerine ayrı bir oyun olarak çıkış yaptı ve Valve bu oyunu Counter-Strike 1.0 sürümü olarak yayınladı. İlk sürümde çok fazla bug ve çok fazla hata vardı. Oyun genel olarak Half-Life’ın ana platformunu kullanıyordu. Dolayısıyla oynanış kullanıcıların istediği gibiydi. Ancak, oyun içerisinde ki diğer sorunlar kullanıcıların oyunu sevmemesine yol açtı ve 1.0 sürümünden hemen sonra 1.1 sürümü yayınlandı. Bu sürümde C4 bomba gibi detaylar daha da geliştirildi ve oyuna yeni bir ruh kazandırıldı. Ayrıca yeni haritalar eklendi ve oyun daha keyifli hale getirildi.

CS’nin en çok sevilen birinci sürümü 1.5 ve 1.6 olmuştur. 1.5 sürümü 1.6 sürümüne göre arayüzde epey farklı olarak görünüyordu. 1.6 sürümünde aynı zamanda çok daha iyi fizikler vardı ve en önemlisi oyun içerisinde bug bulunmuyordu. Bu detaylar 1.6 sürümünün efsane olmasına olanak tanıdı ve Valve 1.6 sürüm satışlarında patlama yaşadı. Oyunu en keyifli yapan bir diğer özelliklerden biri ise online oynanabilir olmasıydı. Valve, oyuncuların çok daha keyifli oyun deneyimi yaşamaları için kişisel server kurma olanağını da oyuncularına tanıdı. 1.5 ve 1.6 sürümlerinde oyun dosyalarının içerisinde yer alan HLDS dosyası ile server kurmak çok basitti. Ancak, en güncel sürüm olan CS GO’da böyle bir olanak bulunmuyor.

CS GO Nasıl Server Kurulur?

CS GO’da server kurmak dosyalar ile pek mümkün bulunmuyor. Zaten server kursanız bile IP adresini sabitlemeden arkadaşlarınız ile aynı server üzerinde oynayamazsınız. Her server kurduğunuzda IP değişecektir ve arkadaşlarınız servera giriş yapamayacaktır. Eğer bir server sahibi olmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey server kiralamak olacaktır. Server kiralayarak kişisel sunucular sekmesinden arkadaşlarınıza IP adresinizi paylaşarak servera davet edebilir ve birlikte oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Kiraladığınız servera bağlanmak için “ tuşuna basarak konsolu açın ve “connect ıp adresi” yazarak bağlantı kurabilirsiniz.

Serkan Alçay

Yazmayı ve araştırmayı çok seven profesyonel bir editör

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!