Sosyal Media
yunus

Dikkat, Kredi Kartı İle Online Alışverişte Son Gün 31 Ocak

Kredi kartı ile yapılacak online alışverişlerde kullanıcı onayı zorunluluğu 31 Aralık’ta sana erecekti. Ancak BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben yeni bir açıklama yapmış “İnternetten kartla alışverişe onay süresini 31 Ocak 2018'de sona erdireceğiz” demişti. Sürenin uzatılma nedeni ise bankalardan ve vatandaşlardan gelen talebin yanında bankacılık sisteminde herhangi bir aksama yaşanmaması için olduğunu dile getirdi.

1 Şubat 2018 tarihinden itibaren kredi kartı ile internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde müşteri onayı istenecek. Dolayısıyla kredi kartlarına onay vermeyen kullanıcılar, internetten alışveriş yapamayacak. Ayrıca BDDK’nın kararı ile yeni üretilecek olan kredi ve banka kartları artık talep edilmediği sürece online alışverişe kapalı olarak kullanıcılarına gönderilecek.

Kart sahipleri, kendilerine ulaşan kartları aldıktan sonra bankaları ile iletişime geçerek kartlarını online alışverişe açtırabilecekler.


Kartlar Online Alışverişe Nasıl Açılır?

Kart sahipleri, online alışveriş onayı için 3 farklı yöntemden birini kullanarak kartlarını kullanıma açtırabilecek. Bunlar;

1- İnternet üzerinden (İlgili bankanın mobil uygulamasını veya internet sitesini kullanarak),

2- Telefon ile (arama ya da SMS ile),

3- Banka şubesine giderek.

Otomatik ödeme talimatları ise bu kapsama dahil edilmedi. Dolayısıyla online alışveriş onayı verilmemiş kartlarda bulunan otomatik ödeme talimatları bu uygulamadan etkilenmeyecek.
Yorum yap

*