Dizüstü Bilgisayar Alma Tavsiyeleri

1. Laptop‘u ne için kullanacaksınız?

Notebook‘u internette surf yapmak veya sadece iş için kullanacaksanız ( uzak masaüstü bağlantısı, ofis programları vs.) size orta halli ucuz bir laptop yetebilir. Bunun için son teknoloji yüksek fiyatlı bir laptop almanın anlamı yok.

Ayrıca Laptop sınıfından olan Netbooklar sizin için ideal olabilir. Netbooklar 11-12-13 inç olarak değişir ve güçleride yukarıda söylediğim işler için yeterlidir. Netbook’lar zaten bu özellik için yapılmıştır. Yani iş kullanımı içindir taşıması küçük olduğu için kolaydır.Ancak işiniz gereği grafik ve mühendislik programları ( AutoCad, SolidWord, ProEngineer vs) kullancaksanız netbooklar işinizi görmez. Bunların Yerine Yeni Nesil işlemciler i3 , i5 , i7 gibi işlemci‘ye sahip bir laptop seçmelisiniz. Ancak i7 işlemciler yinede sizin için fazla olabilir. Bakmanız gereken bir diğer özellik ise : Dosya Aktarımı ve Ekran Büyüklüğü ; çizim programları için ekran büyüklüğü önemlidir ki bunu bende kullandığım için biliyorum. Özellikle Solid’de çizim yaparken arka plandaki çizgiye tıklamak o kadar çizgi içersinde büyük ekranda zorken küçük ekranda dahada zor olacaktır. Ekran Kartının Harici Olmasına Dikkat Edin! Sitelerde genelde temel özellikleri yazarlar örneğin: işlemci modeli, işlemci hızı, önbellek, ram ama ekran kartıda bu temel özelliklere dahil olmasına rağmen genelde harici olarak sunulurlar. Fiyatı iyi diye bakarsınız ancak dikkat ettiğinizde onboard ekran kartı çıkar yani dahilidir bu da aslında ekran kartınız yok ekran kartı için oluşan işlerede ram’in gücünden kullanım alanı bırakılır. Oyun oynamanız imkansıza yakındır.

2. Kararınıızı Verdiniz 

İşlemci: İşlemci önceliğini unutmayın ve özellikle yeni nesil işlemcileri tercih edin. Çünkü her gün gelişen oyun ve grafik programları güçlü bir işlemci ister. Bunun için işlemci üreticisi olan 2 büyük şirket arasında seçim yapmanız gerekir bunlar : Intel ve AMD‘dir. Amd, intel’e göre ucuzdur ama intel kadar performans vermez özellikle de oyunlarda. Onun için tercihiniz intel i3 , i5 , i7 işlemcilerden herhangi biri olmalıdır.

İşlemci Hızı: İşlemci hızı 2 üzeri olması kullanım açısından iyidir.

Ekran Kartı: Ekran Kartına Gelince nVidia veya onun yan markası olan Palit olabilir. Ekran kartı olarak şuan 1 gb ekran kartı bütün oyunlar için yeterlidir. Ancak veri arktarma hızınada dikkat ediniz 128 bit ve üzeri tercih ediniz.

Sabit Disk Kapasitesi: Sabit disk kapasitesi, benim için pek önemli değildir. Ancak "ben arşivci adamın izlediğim filmi kayıt ederim, oyun koleksiyonu yaparım" derseniz. 500 gb ve üzerini öneririm.

Ekstralar: Ekstralarda olamazsa olmaz video kameradır. Çünkü laptop’da harici bir video kamera görüntü kirliliğinden başka birşey değildir.

HDMI: Eğer HDMI çıkışlı bir televizyonunuz var ise bu port şarttır ki resimlerize videolarına daha büyük bir ekranda daha sağlıklı bir görüntü ile bakabilesiniz.

Kart Okuyucular: 5-in-1 (SD , MMC , MS , XD , MS PRO) (Cep telefonu, dijital fotoğraf makinası gibi cihazların hafıza kartlarının okunmasını sağlayan kısımdır. Oldukça gereklidir.)

3. Son Olarak Fiyat ve Performans İlişkisi

Açıkcası ne kadar performans hedefliyorsanız o kadar çok para ödemeniz gerekir. Ancak biz size gereksiz özelliklere ekstra para ödememeniz için yardımcı olmaya çalıştık. Yine size bir uyarı yapmayı kendime borç bildim; kesinlikle almadan önce internetten beğendiğiniz laptop için araştırma yapınız; gerek ısınma sorunu olsun, gerekse de kısa zamanda işlevsizleşen parça olsun, fake ram (tanıtımda olan ve asıl ram in uyuşmaması) olaylarına dikkat edin.


Yorum yap

*

Yorumlar

 1. https://bilgisayar.center/ 22/02/2018 14:50

  Bu şaşırtıcı blog, daha önce hiç bu kadar önemli bilgiyi içeren bu yazı türünü hiç görmemiştim ...

 2. Aygül maher 30/10/2018 13:55

  Teşekkürler çok iyi anlatmışsınız

 3. Fatmagül küçük 08/12/2018 19:24

  Allah razı olsun ödevime yardımcı oldunuz

 4. Nuh TEZGÖR 09/12/2018 13:13

  Yerinde bir açıklama olmuş teşekkürler

 5. 1903lü 31/12/2018 11:28

  Teşékkut ederim

 6. Erkan camcı 12/01/2019 22:34

  Gerçekten teşekkür ederim cok guzel ozetlemissin

 7. Muhammed Raşit demirdöğen 24/01/2019 00:36

  Güzel bir anlatım olmuş teşekkürler..

 8. Tülay Özyurt 12/02/2019 18:19

  Hayırlı akşamlar İnşallah. Ben bir laptop almak istiyorum . Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Özellik olarak ta Corel draw proğramını kaldırsın. Cdrom olsun kasmasın ısınmasın istiyorum. Bilgisayarlardan hiç anlamam. Ve bu konuda yazınızda yola çıkarak bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Bu arada gittiğim mağazalarda Asus ve acer tavsiye ediyorlar ama ben hangi model almalıyım Bu konuda hiç bir fikrim yok yardımcı olursanız çok sevinirim.

 9. Murat baran 27/03/2019 22:21

  Harika anlatım güzel reçete

 10. Sevgül 08/04/2019 02:59

  Adobe programları için öneriniz nedir ?

 11. Misket Duman 09/04/2019 11:29

  kızım mütercimlik okumak istiyor.işi çevirmenlik olacak ve bunu hızlı bir şekilde laptopta yapması gerekecek.nasıl bir laptop almalıyım sizce.yardımcı olursanız sevinirim.