Sosyal Media
sengul

Dosyayı PDF Formatına Dönüştürme

Bilgisayarda bilgileri kaydettiğimiz alan dosya olarak adlandırılır. Kaydedilen bilgiler, resim, yazı, müzik ve video formatında olabilir. Bilgisayar programları ürettiği bilgileri dosyalarda saklar. Örneğin, photoshop programında oluşturulan bir görsel çalışmaya daha sonra devam etmek için çalışmayı kaydetmek gerekir. 

Dosya, isim ve uzantı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dosya adı kaydedilen içeriği adlandırmak istediğimiz hatırlatıcı isimdir. Dosya uzantısı, dosyanın hangi program tarafından yapıldığını ve türünü gösterir. En basit anlamıyla dosyaların sonunda özellikle nokta işaretinden sonra gelen üç veya daha fazla haneden oluşan uzantılardır. txt, pdf, jpeg, mp4 gibi dosya adları bulunur. 

Dosya uzantılarının temel amacı, programlar ve dosya uzantılarını ilişkilendirmektedir. Örneğin, txt “text” kelimesinin kısaltmasıdır, metin dosyasıdır ve bilgisayarınız bu dosyayı metin dosyası olarak algılayıp ilgili programa bu dosyayı açtırmaya çalışır. Jpeg ve Png dosyaları birer resim dosyasıdır ve bilgisayarınız bu dosyaları resim programları ile ilişkilendirip açmayı deneyecektir. Dosya uzantılarını klasör ayarlarından, "Dosya uzantılarını göster" diyerek görüntüleyebilirsiniz. 

Günlük hayatta veya profesyonel iş dünyasında dosya formatını dönüştürmeniz gereken durumlar olabilir. Dosyaları pdf formatına dönüştüren ücretli ve ücretsiz çeşitli programlar bulunur. 

Farklı dosya formatlarını saniyeler içinde PDF dosya formatına çeviren programlar: 

https://smallpdf.com/tr/pdf-araclari 

https://www.freepdfconvert.com/tr


Yorum yap

*