Sosyal Media
sefa

Ekran Kartı Almak İçin Fırsat Bekleyenlere Müjde!

Bitcoin madenciliği ile başlayan pahalı ekran kartı dönemi artık bitti sayılır. Madencilik ilk başladığı zamanlarda fiyatlar çok artmamıştı fakat o dönemde oluşan çip krizi nedeniyle ekran kartı fiyatları inanılmaz uçuşa geçmişti. 2022 yılında uçuşa geçen o fiyatlar aynen düşecek gibi gözüküyor.

Neredeyse iki yıldız normal fiyatlı bir ekran kartı bulmak bir hayli zordur. Sadece Türkiye pazarı için değil, diğer ülkelerde de aynı sorun mevcuttur. Bu dengesiz ve artan fiyatların tek sebebi madenciliktir. Bitcoin madenciliği patlamadan önce piyasada binlerce ekran kartı vardı ve hepsinin fiyatı çok kabul edilebilir fiyattı. Yaklaşık 2 yıldır iyi bir ekran kartı için en az 8.000 TL ödemek gerekiyor.

Ekran Kartları Fiyatlarında Büyük Düşüş Bekleniyor

2021 yılının başlarında ise ekran kartı bulmak ve almak adeta hayal gibiydi. Çip krizi yavaş yavaş atlatılmasına rağmen fiyatlar henüz yeni düşmeye başladı. Fiyatların düşmesinde ki en büyük yardımı ise markaların üretmiş olduğu daha uygun fiyatlı diğer ekran kartları olmuştur. Yapılan son elektrik zamları sonrasında da ekran kartı fiyatlarında gözle görülür bir ucuzlama gerçekleşmişti. 2021 Aralık ayında 10-12 Bin TL arasında satılan ekran kartları 2022’nin Mart ayında 6 ila 7 Bin TL’ye kadar düştüğü görüldü.

Ekran kartı modelleri

Bitcoin madenciliği ile alakalı tek mağdur olan aslında tüketici değil. Ekran kartı firmalarıda mağdur durumdadır. İnsanlar bu durumu ekran kartı firmaları için olumlu gibi baksada durum aslında öyle değildir. Yaşanılan çip ve ekran kartı krizi nedeniyle ekran kartı firmaları asıl ulaşmak istedikleri kullanıcı kitlesine ulaşamadıkları için onlarda büyük sorunlar yaşamıştır. Hatta sırf bitcoin madencileri için madenciliğin önüne geçebilecek yazılımları ekran kartlarının içerisine entegre etmişlerdir. Bitcoin madenciliği yapıldığında kart kendi kendine önlem alıyordu. Hatta bazı markalar bitcoin madenciliği yapılan ekran kartlarını tespit ederek garanti kapsamından çıkartıyordu. Bu ve bunun gibi birçok önlem alınmıştır. Geçtiğimiz yıllara göre 2022 yılında ekran kart fiyatlarında şuanda düşüş gerçekleşiyor. Önümüzdeki dönemlerde de bu fiyat düşüşlüğü devam edecek gibi gözüküyor.Yorum yap

*