Sosyal Media
sefa

Elektronik Cihazlara Yüzde 30 Ek Gümrük Vergisi Geldi

Elektronik cihazlar dahil birçok ürüne ileve yüzde 30 Gümrük vergisi getirildi. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı elektronik ev eşyaları, mücevherat, oyun aletleri, zirai aletler ve spor malzemelerinin de bulunduğu çok sayıda ürünü ilave yüzde 30 zam geldi. Kısa bir süre önce de oyun konsollarına yüzde 50’ye kadar ek vergi ve 200 dolardan ucuz akıllı telefonlar için gözetim uygulaması getirilmişti.

İlave olarak getirilen gümrük vergisi 30 Eylül tarihine kadar yüzde 30 oranında, 30 Eylül'den sonra ise yüzde 25 oranında uygulanacak. Konuyla ilgili olarak "Dünya genelinde yaşanılan COVID-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir" şeklinde açıklama yapıldı.


Ek vergi getirilen ürünler ise şöyle;

Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir/çelikten teller, halatlar, kablolar,  zincirler, bakırdan teller, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayak ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar.
Yorum yap

*