Sosyal Media
sefa

Flight Simulator için Home Cockpit Rehberi

Microsoft şirketi Flight Simulator X ile elde ettiği başarıların ardından aynı simülasyon ile oynanabilecek farklı modlar ve paketler geliştirmişti. Bu paketler sayesinde çok daha farklı uçak tipleri kullanabiliyordunuz. Geçtiğimiz yıllarda aynı simülasyonun yeni bir versiyonu çıktı. Mevcut Flight Simulator X oyunundaki fizikler geliştirildi ve çok daha iyi grafikler sunuldu. Oyun o kadar gerçekçi yapıldı ki, paylaşılan fotoğraflarda oyun mu? Yoksa gerçek mi? anlayamamıştık. Oyunun yayınlanmasının ardından yüzbinlerce indirmeyi tek bir günde almayı başardı.

Simülasyondaki en büyük yenilik ise gerçekçi grafikler oldu. Bu grafikler gerçekten gerçek gibiydi. Özellikle RTX ekran kartları için ışın izleme modu bile vardı. Flight Simulator X’den gelen uçuş simülasyonu bağımlıları bu oyun için hemen bir home cockpit yapımına başladı. Oyun aşırı gerçekçi olduğundan, gerekli ekipmanlar sağlandığı taktirde gerçekçi bir uçuş deneyimi sunabiliyor. Bu simülasyonda bir uçağı çalıştırmak ve uçurmak için gerçek uçakta yapılması gereken tüm metodlar mevcut. Gerekli işlemleri yapmadan bir uçağı uçuramıyorsunuz.

Flight Simulator için Home Cockpit Rehberi

Özellikle oyunun size sunduğu hava olaylarını da zorlaştırarak daha extreme bir oyun deneyimi elde edebiliyorsunuz. Oyunu oynayabilmek için şirketin size şart koyduğu bir ekipman modülü bulunmuyor. Ancak, her simülasyonda olduğu gibi kullanılacak araçlara özel ekipmanların olması hem daha gerçekçi bir deneyim hem de daha kontrollü bir kullanım sunabilir. Bu aşamada özellikle bu oyunun bağımlıları tarafından home cockpit yapıldığını söyleyebilirim. Home cockpit, gerçek uçak parçalarından ve kontrollerinden oluşan bir uçak kokpiti aslında. Dış kısımı bir uçağın cockpit kısmı ile oluşuyor. Bütçesi el vermeyen kişiler bir uçağın cockpit bölümü olmadan da ellerinde ki imkanlar doğrultusunda home cockpit yapabilir.

Home Cockpit ile Daha Gerçekçi Bir Uçuş Deneyimi Yaşayabilirsiniz

Home cockpit işleminin maliyeti ortalama 50 bin TL’den başlayarak milyon dolarlara kadar ulaşabilir. Burada ki fiyat sınırlaması sizin bütçeniz ile alakalıdır. En uygun home cockpit modülü Cessna 172 uçak tipi için yapılan sistemdir. Bu sistemin uygun olmasının sebebi, Cessna 172 uçağına ait birçok parçayı ucuza bulabilmenizden kaynaklıdır. Ancak, bir Boeing 737-747-777 uçaklarının kokpitini yapmayı planlıyorsanız bu maliyetler gerçekten artacaktır. Özellikle Boeing uçaklarının gaz kollarının ya da lövyelerinin birebir aynısını yapan firmalar var. Bu firmalar home cockpit yapmak isteyen oyunculara ithafen bu parçaların üretimini yapabiliyor. Kişi isterse orijinal uçak parçalarıda tercih edebilir.

Orijinal uçak parçalarının maliyeti, parçanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. En maliyetli parçalar ise uçağın içerisinde ki switchlerdir. Bu parçaları birebir orijinal ile uyumlu şekilde replikalarını da tercih edebilirsiniz. Ancak, kesinlikle çalışıyor olmaları gerekiyor. Aksi halde oyun içerisinde kullanamayabilirsiniz. Bu da boşa para harcamak demek oluyor. Bir uçak kokpitinde olması gereken ana parçaların dışında ekstralar ekleyerek kokpitinizi çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin, pilotun tam önünde yer alan HUD ekranını tamamen elektronik olarak alabilirsiniz. Bunun gibi birçok değişikliği ekstra olarak yapmanız mümkün. Simülasyon ayarlarında home cockpit yapan kişilere özel ayarlar menüsü mevcut. Hatta mevcut ayarların dışında manuel ayarlar özelliğinden her parçaya özel görev vererek deneyimi çeşitlendirebilirsiniz.


Yorum yap

*