Sosyal Media
sengul

Gaming Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konforlu ve gerçekçi bir oyun deneyimini tamamlayan parçalardan bir tanesi Gaming klavyedir. Peki, Gaming klavye alırken nelere dikkat edilmeli? İhtiyacınız olan özelliklere sahip Gaming Klavyeler https://www.incehesap.com/gaming-klavye-fiyatlari/ 'da!


F Klavye mi yoksa Q Klavye mi?

Q Klavyede harf dizilimi İngilizce, F Klavye ise Türkçe harf dizilimine uygun olacak şekilde düzenlenir. Kullanım amacınızı ve rahatlığını göz önünde bulundurarak iki klavye arasında seçim yapmalısınız.

Bütçenizi belirleyin

Klavyeleri filtrelemek için bütçenizi belirleyin, böylece satın alabileceğiniz ürünler arasında değerlendirme yapabilirsiniz ve bütçenizi aşan klavyeler ile vakit kaybetmezsiniz.

Kablolu klavye mi, kablosuz klavye mi?

Klavyenizin kablolu veya kablosuz olma özelliğini klavyenizi hareket ettirme durumunuza göre belirleyin. Kablolu klavye alacaksınız, kablo yapısına dikkat edin. Dayanıklı, örme kabloya sahip klavyeler uzun ömürlü kullanım sunar. Ayrıca, bazı kablolu klavyelerin alt kısmında yuva bulunur, klavye kablosunu gizlemek için bu yuvayı kullanabilirsiniz.

Membran, mekanik hisli ve mekanik 

Mebran klavyeler tasarımın ucuzluğu nedeniyle sık tercih edilen klavyelerdir. Fiyatı ölçüsünde performans sunan mebran klavyelerin çoğu 1 milyon tıklama sayısı gibi kısa ömürlü kullanım sunar.

Diğer bir klavye çeşidi mekanik hisli klavye. Yani, yarı mekanik klavyedir. Klavyenin tasarımı mebran klavye gibi fakat kullanım esnasında mekanik hissiyatı veriyor. Kauçuktan daha dayanıklı, mekanikten daha az dayanıklı olan tuş takımına sahiptir. Membran klavyeye kıyasla performans ve dayanıklılık gitgide artmaktadır.

Düşük tepki süresi, tuş hassasiyeti ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle oyun dünyasında genellikle red mekanik klavye tercih edilir. Bu özellikler, oyunda rakiplerinize karşı avantajlı olmanızı sağlar. Uzun ömürlü kullanım sunan mekanik klavyelerin ömrü 50 milyon ila 70 milyon arasında değişiyor. Temizlik anlamında mekanik klavyelerin temizliği diğer klavye çeşitlerine göre daha kolaydır. 

Switch değiştirilebiliyor mu?

Bazı klavyelerde Switch değiştirmek mümkün. Diyelim ki klavyenin bir tuşu bozuldu sadece o tuşun switch'ini değiştirerek sorunu gidermeniz mümkün.

Switch türleri nelerdir?

Siyah, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi ve beyaz renkli switchler vardır. Switch türleri arasında hareket kuvveti, klik sesi, tactile özelliği, atlama noktası gibi çeşitli özellikler farklılık gösterir. Switch türleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Mekanik Klavye ve Switchler Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tuş tasarımı

Tuş yüksekliği, tuş yüzeyi ve tuş aralığı çok önemli. "Ben nasıl oynarım, oyunda nasıl hakimiyet sağlarım?" sorusunu kendinize sorun. Örneğin, parmakları kalın bir kişi, tuşları birbirine çok yakın klavyede yanlış hamle yapabilir.

Klavye kutusunun içeriği

Klavyenin kutu içeriğinin geniş olması fayda sağlar. Klavyenizin tuşu bozulduğunda yedek tuşu varsa, sorunu kolayca çözebilirsiniz. Yine, klavyenin çantası varsa, klavyenizi konforlu bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Tarzınıza göre kişiselleştirin

Mekanik klavyelerde her tuşun altında bir LED var ve renkler RGB olabiliyor. Eğer böyle değilse, karanlık ortamlarda görme konusunda problem yaşayabilirsiniz.

Ürün Yorumları

Son olarak, ürünü satın almadan önce yorumları muhakkak okuyun.


Yorum yap

*