Sosyal Media
sengul

Gaming Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Monitör satın almadan önce karşımıza birçok teknik özellik çıkıyor. Peki, Gaming Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Monitör dünyası gaming ve profesyonel olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yani, bir tarafta profesyonel iş dünyası, diğer tarafta oyuncular. Gaming monitör alırken: çözünürlük, yüksek tazeleme hızı, düşük tepki süresi, düşük giriş gecikmesi ve G-Sync/FreeSync gibi özellikler ön plana çıkıyor. Profesyonel alanda ise, renk kalibrasyonu, renk gamutu, parlaklık dağılımı ve ergonomik yapı daha çok aranan özelliklerdir.

Çözünürlük

En önemli monitör özelliği çözünürlük olabilir. Çözünürlüğü yüksek monitör, görüntü kalitesi yüksek, net görüntü sunan monitör demektir. Yüksek çözünürlükteki bir monitör ile oyundan daha fazla keyif alırsınız.


Tazeleme Hızı

Tazeleme hızı, monitörün bir saniyede kaç kare gösterdiğini ifade eder. Örneğin, 144 Hz tarama hızına sahip bir monitör 1 saniyede, 144 farklı resmi ekranda gösterebilir. Oyuncular için yüksek tarama hızı çok önemlidir. Çünkü düşman hareketlerini hızlı bir şekilde görüp anında tepki verebilmek için monitörünüzün tepki hızının yüksek olması gerekir. Yüksek tarama hızında 1 saniyede ekrana daha fazla resim çizilebileceği için oyuncular genellikle yüksek tarama hızına sahip monitör tercih eder. Gaming monitör alacaksanız siz de yüksek tarama hızına sahip bir monitör tercih edin çünkü oyunda gelişen olayları anında görmeye ihtiyacınız olacak.


Tepki Hızı

Bir monitörün panelinde yer alan piksellerin renk değiştirme hızlarını ifade eder. Gaming monitörün tepki süresi ne kadar düşükse o kadar iyidir. Örneğin, 1 milisaniye tepki süresine sahip olan monitör 10 milisaniye tepki süresine sahip olan monitöre göre akışkan görüntülerde daha iyi bir performans sergiler. Düşük tepki süresine sahip monitörler, yüksek tepki süresine sahip monitörlere kıyasla hareketli görüntülerde daha iyi performans sergilemektedir. 10 milisaniyeyi aşan tepki sürelerinde görüntüde bulanıklaşma veya istenmeyen görüntü efektleri meydana gelebilir. Oyuncular, 5 milisaniye ve altı tepki hızına sahip monitörleri tercih etmeli.

Giriş Gecikmesi

Gaming monitör satın alacak kişilerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir teknik özelliktir. Ekran kartı veya görüntü çıkışından görüntünün ne kadar süre sonra ekrana ulaştığını ifade eder. Giriş gecikmesi milisaniye ile ifade edilir, milisaniye değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir. 10 milisaniye altında gecikme süresine sahip gaming monitör ile oyuna geç kalmazsınız. Çünkü giriş gecikmesi yüksek olan monitörler, oyunda olan olayları geç görmenize neden olur.

Panel Türü

Panel tipi, monitörlerin görüntü kalitesini direkt etkiler. TN, VA ve IPS gibi çeşitli panel tipleri vardır. Oyun camiasında özellkle IPS panel gaming monitörler yaygın olarak kullanılır. Çünkü düşük gecikme süresi, doygun renk üretim kapasitesi ve geniş görüş açısıyla IPS paneller görüntüden alabileceğiniz kaliteyi sunar.


Bit Sayısı

Bit sayısı panelin kaç renk gösterebileceğini ifade eder. Örneğin 10 bit paneller, 1 milyarın üstünde renk gösterebilir. Monitörü profesyonel alanda (kurgu, grafik, tasarım vb.) kullanacaklar için bit sayısı daha önemli bir özelliktir. Oyuncular için 8 bit paneller yeterli olabilmektedir. 10 bit panelleri genellikle profesyoneller tercih etmektedir.

Gaming monitörünüzü seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler yazımızda, aradığınız özelliklere sahip gaming monitörler https://www.incehesap.com/gaming-monitor-fiyatlari/ ’da!


Yorum yap

*