Sosyal Media
sengul

Geleceğin Kıyafetleri: Ekrana Dönüşen Akıllı Kumaşlar

Günümüz dünyasında, her şey değişim ve dönüşüm içerisinde. Teknoloji yaşamın her alanına nüfuz ediyor. Eşya ve cihazlar, her an “akıllı” özelliğine sahip. Gelişen teknoloji sayesinde elektronik cihazları üzerimizde taşımaya başladık. Kullanıcılar giyilebilir teknoloji ürünlerini çok sevdi, ürün çeşitliliği her geçen gün artıyor. Akıllı saat, bileklik, gözlük gibi aksesuarların ardından adeta ağızları açık bırakan bir ürün geliştirildi. Cambridge Üniversitesi bilim insanlarının geliştirdiği son eşya yok artık dedirtiyor. Dış görünümü sıradan bir dokuma kumaşa benzeyen parça gelecek zamanda çok farklı işlevler için kullanılabilecek.

Dokuma kumaş, kıyafet ve eşya olmanın haricinde aynı zamanda bir ekran. Evet, yanlış okumadınız bilim insanlarının geliştirdiği kumaş, anında ekrana dönüşebiliyor. Son teknoloji ürünü bu parçanın geri dönüşümü besleyeceği ve tüketimi azaltılabileceği öngörülüyor. 250 gr pamuğu üretmek için 2 bin litre su gerektiği düşünülürse tekstil sektöründe yüksek miktarda su tüketimi söz konusu. Desen ve renkleri değişebilen kumaş bahsedilen tüketimi önleyebilme potansiyeli taşıyor. Bir parça kıyafeti, farklı renk ve desen formlarında defalarca kullanabilirsiniz. Bu sayede, tekstil ürünleri için harcanan enerji miktarı azalır.

Akıllı Kumaş

Geri dönüşümü destekleyen akıllı kumaş, enerji kaynağı olma potansiyeli de taşıyor. Üzerinizdeki tişörtle akıllı telefonunuzu şarj ettiğinizi düşünün. Bilim insanlarının geliştirdiği akıllı kumaş sayesinde bu işlem hayal değil, gerçek olacak.

Bu başarısı geleceğin teknolojisi olma potansiyelini taşıyor. 1,16 m genişliğe sahip akıllı kumaş, gelecekte ekran olarak kullanılacak perdelere, enerji toplayan halılara ve interaktif kıyafet ve kumaşlara dönüşebilir. Akıllı kumaş, normal dokuma kumaşlar gibi katlanıp bükülebiliyor.

Nature Communication dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kumaş tekstil endüstriyel işlemleriyle üretilebilen büyük, ölçeklenebilir ve karmaşık bir sistemi entegre edebilen bir sistem olma unvanı taşıyor.


Yorum yap

*