Sosyal Media
sengul

Geleceğin Yeni Dünyası Metaverse'e Microsoft'ta Katılıyor

ABD merkezli teknoloji şirketi olan Microsoft, Ignite 2021 etkinliğinde 2 ve 3 boyutlu toplantılar yapabileceğimiz bir alan yaratmak için Mesh for Microsoft Teams’i duyurdu. Gelecekte hayatımızı kolaylaştırmak için tasarlanan bu teknoloji sayesinde iş alanına yeni bir bakış açısı getiriliyor. Evde oturduğunuz yerden farklı ülkedeki iş arkadaşınızla bir proje hakkında konuşabileceksiniz ve projeyi 3 boyutlu şekilde inceliyebileceksiniz. Bu yeni teknoloji sayesinde projeleri 3 boyutlu olacak şekilde inceleyip meslektaşlarınızla tasarımlarını yada düzenlemeleri kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Toplantılarda kendi yarattığınız avatar ile birlikte çevrimiçi görüşmelere katılabilecek ve 3 boyutlu şekilde toplantılarda bulunabileceksiniz. Microsoft Teams, çevrimiçi toplantılarda yaşanan odak problemi ve sıkılma problemine bir çözüm olarak gösteriliyor. Toplantı sırasında kamerayı kullanmadan oluşturduğunuz avatar ile birlikte varlığınızı gösterebilecek ve tepkilerinizi yapay zeka sayesinde karşı tarafa aktarabileceksiniz.

Microsoft sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun farklı konumlarda yer alan işbirlikçileriniz ile holografik olarak işinizi yürütebileceksiniz. Akıllı telefonlardan ve dizüstü bilgisayarlara ve karma gerçeklik kulaklıklarından bilgisayarlara kadar herkesin erişebileceği Mesh for Teams ayrıca Metaverse’e atılan bir adım olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yeni dünyayı oluşturmak için Microsoft’un HoloLens ve AltspaceVR gibi silahları da mevcut. HoloLens, Microsoft şirketi tarafından 2016 yılında tanıtılan ilk nesil Sanal gerçeklik gözlüğüdür. AltspaceVR, 2017'de Microsoft tarafından satın alınan ​​ve şu anda Karma Gerçeklik bölümünün bir parçası olarak tanımlanan sanal gerçeklik gözlükleri için yapılmış bir sosyal platform arayüzüdür. Microsoft ayrıca bu yeni teknolojiyi oyunlar ve konsollar içinde kullanacak.

Microsoft ve Oyun

Microsoft, toplantılar için kullanılacak Mesh for Microsoft Teams’i duyurduktan sonra şirket CEO’su Satya Nadella Xbox konsollarını da bu sisteme dahil etme planlarının olduğunu da duyurdu ve ayrıca VR headset ile oynanılan oyunlarda, oyuncuyu istediği bir sanal evrene götürecek oyunların geleceğinin de işaretini verdi. Şirket CEO’su Nadellanın verdiği bir demeçte: Halo‘yu bir oyun olarak ele alırsanız, bu bir Metaverse‘dür. Aynı şekilde Minecraft ve Flight Sim‘de bir metaverse’tür. Bugün 2 boyutlu olan bu oyunlar gelecekte 3D Metaverse dünyasına uyumlu hale getirebilir miyiz? gibi sorular soruluyor. Kesinlikle bunu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.


Microsoft, Minecraft’ı VR ve AR platformuna taşımak için yıllardır uğraştığını biliyoruz. Microsoft, Minecraft’ın farklı bir versiyonunu HoloLens ile uyumlu hale getirmek için çabaladıkları biliniyordu. HoloLens tanıtımında, deneyim yaşayan insanların tepkilerine bakarak, artırılmış gerçeklikle oyun potansiyelinin çok farklı noktalara geldiğini göstermişlerdi ama malesef şimdiye kadar çıkan tek şey mobil için çıkarılmış artırılmış gerçeklik oyunu Minecraft Earth oldu. Flight Sim, Minecraft ve Halo oyunlarının ilerde 3 boyutlu dünyalara geçecek olması gerçekten oyun severler için inanılmaz gibi duruyor. Özgür olduğunuz bir evrende gerçeklik duygusu ile yaşayacağınız sınırsız hislerle birlikte yepyeni gelecek bizleri bekliyor.


Yorum yap

*