Sosyal Media
sengul

Gmail Kullanıcılarının Bilmesi Gereken Özellikler!

Gmail kullanıcılarının pek de bilmediği ve Gmail Labs ile gelen birçok özellik bulunmakta. Haberimizde size bu özelliklerden önemli olanlarını sıraladık. İşte her Gmail kullanıcısının bilmesi gereken özellikler...
Gmail Kullanıcılarının Bilmesi Gereken Özellikler

Eskden Gmail bu kadar güçlü ve kullanışlı değildi. Zamanla eklenen özellikler ve Google’ın tüm hizmetlerini tek bir üyelik ile almanızı sağlayan politikası ile kullanıcı sayısı zamanla büyük artış gösterdi. Peki biz gmail’in tüm özelliklerini biliyor ve kullanıyor muyuz? İşte size e-posta verimliliğinizi artıracak gmail hakkında bilmeniz gereken 10 özellik! 

Öncelikle birazdan sıralayacağımız özellkler için ayarlar menüsünden birçok değişiklik yapmanız gerekmektedir:

1-Hızlı Bağlantılar

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Quick Links’i yani hızlı bağlantılar seçeneğini ayarlardan aktifleştirirseniz, daha önce yaptığınız aramalar, kullandığınız url’ler, kategoriler, kaydettiğiniz aramalar, özel mesajlar ve etiketler gibi seçenekler tek tıkla erişebileceğiniz şekilde sol tarafa yerleşecektir. Hatta bu yolla yapılacaklar listesi oluşturmak da mümkün.   

2- Hazır Yanıtlar

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğer kendinizi sürekli benzer mailler atarken buluyorsanız ve ya her attığını mailde benzer cümle veya kelimeler kullanıyorsanız sizin için yeni bir özellik geliştirilmiş durumda: hazır yanıtlar. Gmail Labs’ın getirilerinden biri olan hazır yanıtlarda istediğiniz bir  cümle veya kalıbı kaydedebilir ve tekrar yazmak zorunda kalmadan, başka bir yerden kopyala-yapıştır ile uğraşmadan kolayca taslak kaydeder gibi kaydedip kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özellik sadece bilgisayar değil tablet ve telefonlarda da kullanıabilir.   

3-  Standart “Tümünü Yanıtla”

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Belki de en tartışmalı özellik bu: ” Tümünü yanıtla” yerine “yanıtla”. Genellikle birden fazla kişiye atılan maillerde ve geri cevabında aynı kişilere gönderilecek olan maillerde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de sizin elinizle tekrar o kişileri seçip göndermenizdi. Ancak ufak bir ayarla bununla uğraşmaktan kurtulabilir, yanlışlıkla herkese göndereceğiniz maili tek bir kişiye göndermemiş olursunuz.Ancak çoklu değil de şahsi cevap maillerini daha çok kullanan biriyseniz bu özelliği kullanmamanız sizin için daha iyi.   

4- Detaylı Arama

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğer google’ın diğer dökümanlarını da kullanıyorsanız bu özellik çok işinize yarayacaktır. Gmail, Google Docs ve Google Sitelerini kullanıyorsanız, gmal’inizde yapacağınız bir arama ile Docs ve Sites’ta bulunan sonuçlarda önünüze gelecektir. Gayet iyi değil mi?   

5- Gönder ve Arşivle

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu seçenek de çok işinize yarayabilir. Bunu aktifleştirmek içinse sırasıyla sağ üst köşede bulunan Ayarlar-Genel-Gönder ve Arşivle seçeneklerinden erişin. böylece atacağınız mail’de resimdeki gibi bir seçenek daha çıkacaktır.   

6- Okunmamış Mesaj İkonu

Okunmamış mesajlarınızın önem sıralamasını Gmail Labs üzerinden değiştirebilirsiniz. Farklı bir görünüm istiyorsanız ufak değişikliklerle isteğinize uygun görünüm elde etmeniz mümkün.    

7-  Otomatik İlerle

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aynı anda birçok mail’e cevap yazıyor ve bir mail’in silinmesi, arşivlenmesi veya sessize alınması gbi seçenekler için tekrar ana ekrana dönmek zorunda kalmak can sıkıcı olabiliyor. Bunun için otomatik ilerle seçeneği ile hangi işlemi yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.   

8- Mail’lerde Önizleme Servisleri

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gönderilen konumlar, videolar, belgeler, sesli mesajlar ve resimleri önizleme seçeneğiyle daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bunun için de Gmail Labs’da gerekli düzenlemeyi yapmanız yeterli. Böylece Google Maps, Google Voice, Yelp, Picasa gibi programların hizmetlerini almaya başlarsınız.   

9- Özel Klavye Kısayolları

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Klavye kısayollarını kullanmayan yoktur. Peki bu kısayollarını kişiselleştirmek ister miydiniz? Bunun için Ayarlar’a gitmeniz yeterli!   

İlgili Haberler:
Mobil cihazlar için güvenlik tavsiyeleri
iPhone kullanıcılarına 15 püf noktası
Akıllı cep telefonunu güvenle kullanmanın 8 yolu

10- Gönderilen Mail’in Geri Al

Gmail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu özellik hayat kurtarır cinsten sevgili incehesap takipçileri. Gönderildikten sonra maili geri alma özelliği mevcut, tabii ki kısa bir süreliğine. Ancak bu saniyeyi de ayarlamak mümkün (5-10 veya 30 saniye)

Cep telefonu fiyatları için tıklayın


Yorum yap

*