Sosyal Media
sefa

Google, 2021 Yılında Bir Milyondan Fazla Mobil Uygulamayı Sildi

Teknoloji geliştikçe kötü amaçlı yazılım bulunduran uygulamaların da sayısı orantılı şekilde yükseliyor. Google şirket, cihazınıza kötü amaçlı yazılımın bulaşmaması için çok büyük çalışmalar yapıyor. Şirket ilerlemesini bir blog gönderisinde raporladı. Yayınladığı blog gönderisinde 2021 yılında bir milyondan fazla tehlikeli mobil uygulamayı engellediğini ifade etti.

Google, 2021 Yılında Bir Milyondan Fazla Mobil Uygulamayı Sildi

Google Play Store’da Bulunan Bir Milyon Uygulama Yayından Kaldırıldı!

Google şirketi bunu başarmak için hem manuel hem de otomatik olarak geliştirilen bir süreç kullanmış. Şirketin politikalarını ihlal eden bir milyondan fazla uygulamanın 2021 yılında uygulama mağazasından kaldırıldığı belirtildi. Google, bu sayının 1.2 milyona yakın olduğunu ifade etti. Google, kötü amaçlı yazılımları ile 190.000 geliştirici hesabını tamamen yasakladı. Makine öğrenimi sebebiyle hatalar yapıldığından, hepsinin aslında kötü niyetli birer uygulama olduğunu unutmamak gerekiyor. Bazıları, uygulamaların Google politikalarını ihlal eden kısımlarını da düzeltebiliyor.

Google şirket, etkin olmayan ve terk edilen yaklaşık 500.000 geliştirici hesabını da kapattığını ifade etti. Şirket, yayınladığı blog gönderisinde bir süre önce güvenlik departmanında yaptığı farklı iyileştirmeleri de dile getirdi. Mayıs ayında Google şirket, Googla Play için yeni veri güvenliği bölümünü duyurdu. Bu bölüm, bu hafta faaliyete başladı. Geliştirici olan kişi ve kurumlara yardım olmak için Play Console’a Politika ve Programlar bölümü de eklenmiş oldu.

Bu özelliklerin de ötesinde Google şirketi, mobil uygulama güvenliğini en üst seviyeye çıkartmak için kullanıcı verilerinin paylaşılma şeklini sınırlamak ve uygulama yazan kişilere iletişim hatlarını iyileştirmek için SDK geliştiricileri ile iş ortaklığı öneriyor.  Şirket ayrıca Pixel telefon geliştirmelerini de yazısında bildirdi. Akıllı cihazınızı, uygulamalarınızı, Google hesabınızı ve şifrelerinizi korumak için güvenlik merkezi özelliği eklediğini bildirdi. Google, Pixel cihazlarının Play Protect’te kötü amaçlı yazılım tespitini iyileştiren yeni makine öğrenimi şeklini de kullanabileceğini belirtiyor. Algılama, piksellerinizde de çalışabilen ve gizliliği koruyan bir teknoloji kullanıyor.

Şirketin yaptığı bu çalışmalar neticesinde kullanıcı güvenliğine ve gizliliğine ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Özellikle Android 13 işletim sisteminde en büyük değişikliklerin güvenlik ve gizlilik konusunda olduğunu belirtmiştik. Google şirketi, bu konuda gerçekten çok büyük çalışmalar gerçekleştiriyor.


Yorum yap

*