fcp

Google ChatGPT’den önce yapay zeka sohbet robotu yapmış!

Kemal Y. 10.03.2023 (Güncellenme: 20.07.2024) Takip et
Son gelen bilgilere göre Google’ın OpenAI şirketinden önce yapay zekalı sohbet robotunu ürettiği fakat yanlış sonuçlar verdiği için lansman ertelediği iddia ediliyor. İşte detaylar!
Google ChatGPT’den önce yapay zeka sohbet robotu yapmış!

Google'ın ChatGPT benzeri bir modeli iki yıl önce geliştirdiği ancak yönetimin bu modeli kullanmaktan çekindiği ortaya çıktı. Google araştırmacıları Daniel De Freitas ve Noam Shazeer, ChatGPT'nin popülaritesinden iki yıl önce, genaratif yapay zeka tabanlı bir chat-bot geliştirdiler. Bu gelişme ile internet aramalarında ve insan-bilgisayar etkileşiminde bir devrim yaratmayı umuyorlardı. Ancak geliştiriciler, Google yönetimindeki birçok kişiye göre, ürün standartlarına uymadığı için reddedildi.

Google, geliştirmenin ilginç olduğunu düşündü, ancak bir araştırma prototipi olarak kabul edildi ve güvenli bir ürün oluşturulmadığı için günlük kullanıma uygun değildi. Google, yapay zeka teknolojisiyle ilgili yıllardır süren tartışmalar nedeniyle, küçük start-up'ların aksine daha dikkatli bir yaklaşım sergilemek zorundaydı.

Google’ın Chat Robotunun Başarısız Olacağı İhtimali Hesaplandı

Google'ın bu dikkatli yaklaşımı, yapay zekanın uygulanabilirliği, önyargı ve doğruluğu konularındaki yıllar süren tartışmalar tarafından şekillendi. Google, yapay zeka ürünlerinin halka açık gösterimlerinin, şirketin itibarı ve arama reklamcılığından elde edilen gelirlerin, geçen yıl neredeyse 283 milyar dolarlık bir gelir kaynağı olduğu gibi, işletme açısından riskler oluşturabileceğinden endişe etmek zorundaydı. Google'ın chat-bot ürünü üzerinde çalışan eski bir ürün yöneticisi olan Gaurav Nemade, "Google, risk seviyesi ile liderliği koruma arasında denge bulmaya çalışıyor." diyor. Hali hazırda ChatGPT sürekli olarak doğru sonuçlar vermiyor ve kullanıcılar bu sebeple OpenAI ürünlerini kullanmak istemiyor. Google bu riski göze alsaydı şirketin değeri düşebilirdi ve bu sebeple halen ChatGPT benzeri bir sohbet robotunu test ediyor.

Google, modern AI çağına başlamada yardımcı olan bir şirket olarak, rakiplerinden birinin test ettiği teknolojiye karşı bir ölçüde dikkatli oluyor. Geçen ay, Microsoft şirketi, insanlarla "insan gibi" iletişim kurabilme yeteneği ile dünyayı şaşırtan ChatGPT'nin temelinde yatan teknolojiyi, arama motoru Bing'e entegre etmeyi planladıklarını duyurdu. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, Google'ın AI alanındaki erken başarılarına da dayanıyor.

Google Yavaş Ama Emin Adımlar Atmak İstiyor

Google'ın yavaş adımları akıllıca olabilir. Şubat ayında Microsoft, ChatGPT'nin yanıtlarının bazen yanlış olduğu ve bazen de uygunsuz davranışlara neden olduğu kullanıcılar tarafından bildirildikten sonra chatbotuna yeni kısıtlamalar uygulamak zorunda kaldı. Google'ın CEO'su Sundar Pichai, şirketin en başarılı ürünlerinden bazılarının piyasaya ilk çıkanlar olmadığını, ancak zaman içinde kullanıcıların güvenini kazandıklarını belirterek bu konuya dikkat çekti. "Bu uzun bir yol olacak" dedi ve "şu anda yapabileceğimiz en önemli şey, harika bir ürün yaratmaya ve sorumlu bir şekilde geliştirmeye odaklanmak" diye ekledi.

Bilim Adamları Yapay Zekanın İnsan Zekasını Aşacağı Konusunda Endişeli

Google'ın sohbet botu oluşturma çabaları, 2013 yılına kadar uzanıyor. Bu yıl Google, "teknolojik tekilite" kavramını ortaya atan bilim adamı Ray Kurzweil'i işe aldı. Kurzweil, bir gün makinelerin insan zekasını aşacağını iddia ediyordu. Daha sonra Google, insan zekasını yansıtan yazılım geliştirmek için çalışan İngiliz şirketi DeepMind'i satın aldı. Ancak, yapay zeka konusunda bilim adamları artık endişelerini dile getiriyorlar. Örneğin, yüz tanıma yazılımı ile kitlesel gözetim sağlama potansiyeline sahip olması konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Özellikle Google, ABD Savunma Bakanlığı'nın drone yönlendirme sistemleri için şirketin çalışması hakkındaki olumsuz tepkilerden sonra yapay zeka teknolojisini askeri alanda kullanmayacağına söz vermişti.

Yapay zekadaki hızlı ilerlemenin bu prensipler dahilinde kalacağını zannetmiyoruz. İlerleyen zamanlarda yapay zekanın insan beyninden dahi daha akıllıca sonuçlar vereceği iddia ediliyor.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!