Sosyal Media
sefa

Google Chrome, Sayfalarda Kısmen Çeviri Yapmanıza İzin Verecek

Dilini bilmediğiniz bir web sayfasına girdiğinizde, sayfada yazılanları anlayabilmeniz için yazıların tamamını kendi dilinize çevirmeniz gerekiyor. Bu aşamada Google şirketi, Chrome tarayıcısında mevcut olarak kullandığı özellik sayesinde bu işlemi çok kısa bir süre içerisinde yapabiliyor. Çeviri yaptıktan sonra sayfayı kısmen doğru bir şekilde çevirmiş oluyor ve yazılanları anlayabiliyorsunuz.

Bu aşamada çeviri yapılmak istendiğinde sayfanın tamamı çevriliyor. Yani, sayfada görülen tüm yazıları kendi dilinize çevirmiş oluyorsunuz. Ancak, sayfa içerisinde herhangi bir cümleyi çevirme işlemi yapamıyorsunuz. Sadece belirli bir cümleyi çevirebilmeniz için translate kullanmanız gerekiyordu. Ancak, gelen bir bilgiye göre Google şirketi yapacağı yeni bir güncelleme ile birlikte sadece belirli bir cümleyi çevirebilmenize izin verecek gibi görünüyor.

Google şirketinin ilk olarak bu yılın mart ayında tarayıcısı için yeni kısmi çeviri özelliği üzerine çalıştığı bildirilmişti. Chromium Gerrit’te bulunan kod taahhütleri geliştirmeyi önermişti. Geçtiğimiz hafta itibari ile Google bu özellik üzerinde çalışmaya başlamış gibi görünüyor. Yeni özellik şu aşamada tam olarak işlevsel olmasa da, bazı sayfalarda gerçekten işe yarayabiliyor ve işini doğru bir şekilde yapabiliyor.

Google Chrome ile Kısmi Çeviri Yapabileceksiniz! Google Yeni Özellik Üzerinde Çalışıyor

Yeni özelliği kullanabilmek için yapmanız gerekenler yine normal çeviri gibi olacak. İstenilen cümle seçilerek çevirme komutu kullanılacak. Bu şekilde yapılan çevirilerde sadece seçilen cümle çevirilecek olup, sayfanın geri kalan kısmı yine orijinal şekilde kalacak. Yeni özellik şu aşamada tam olarak doğru bir şekilde çalışamayabiliyor. Ancak, bazı sayfalarda işini en iyi şekilde yapabiliyor. Google Chrome, büyük oranda Android cihazda önceden yüklenmiş olarak geliyor ve dünyanın en popüler internet tarayıcısı olarak kabul ediliyor.

Google Chrome, Sayfalarda Kısmen Çeviri Yapmanıza İzin Verecek

Bunun sebeplerinden biri ise Google şirketinin Chrome kullanıcılarına özel sunduğu tonlarca özellikten kaynaklıdır. Ancak, bu aşamada elbette diğer tarayıcılarda olup Chrome tarayıcısında bulamayacağınız özelliklerde olabiliyor. Bu özelliklerden biri ise kısmi çeviri özelliğidir. Bazı tarayıcılarda bu özellik çok uzun bir zamandır standart bir şekilde sunulsa bile, Google şirketi Chrome tarayıcında bu özelliğe tam olarak geçebilmiş değil. Ancak, elde edilen bilgilere göre bu özelliği çok yakın bir zamanda tüm Chrome kullanıcıları tarafından kullanılabileceğinden eminim. Şirket, şu anda bu özellik üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Her özellikte olduğu gibi tüm çalışmalar ve testler tamamlanır tamamlanmaz tüm Chrome kullanıcılarına güncelleme olarak gönderilecek ve kullanıma açılacak. Bunun için biraz beklememiz gerekebilir.


Yorum yap

*