Sosyal Media
sefa

Google I-O 2022 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google şirketinin geliştirici konferansı 2022 yılının Mayıs ayında Kaliforniya’da Mountain View’de bulunan Shoreline Amfitiyatrosu’nda gerçekleşecektir. Ancak, fiziksel olarak bir tanıtım olmayak. 2021 yılında yapıldığı gibi tüm konferans online bir şekilde olması planlanıyor. Açılış ve sunum konuşmaları online bir şekilde takip edilebilecek. Google I/O, Google Plex’in yanında bulunan Shoreline Amfitiyatrosu’na 2019 yılından sonra ilk kez geri dönüyor. 2020 yılında ki etkinlik iptal edilmişti. 2021 yılında ise konferans tamamen sanal olarak yapılmıştı ve Google Plex’in çeşitli yerlerine gerçekleşti.

Google I/O 2022’de Kullanıcıları Ne Bekliyor?

Google şirketinin gelecek etkinliği olan I/O 2022’de ne olacağı aslında pek bilinmiyor. Bunun sebebi etkinlik ile alakalı herhangi bir sızıntının olmamasıdır. Aslında, bu gibi olayların sürpriz olması güzel bir durum. Dolayısıyla herhangi bir bilginin olmaması iyi bir şey olabilir.

Google I/O Nedir?

Google I/O, şirketin genellikle her yılın Mayıs ayında gerçekleştirdiği yıllık geliştirici konferansıdır. Genellikle Mayıs aylarının ortalarında gerçekleşir. Bu konferans ilk olarak 2008 yılında başladı ve 2020 yılı hariç her yılda gerçekleştirildi. Google şirketinin günümüz şartlarında birçok ürünü var. Ancak, I/O’nun temel dayanağı Android ve Chrome’u içeriyor. I/O konferansı 2016 yılına kadar her zaman San Francisco’da bulunan Moscone Center’da gerçekleşti. Moscone Center, Apple şirketinin WWDC’sine ve Microsoft şirketinin BUILD konferansına kadar ev sahipliği yaptı. Ancak, orada artık sadece BUILD konferansı düzenleniyor. 2016 yılında Google şirketi I/O konferansını Google Plex’ten bir kulaç ötedeki Shoreline Amfitiyatrosu’na taşıdı. Bunun sebebi ise daha büyük bir mekan ve açık hava olmasıdır.

Google I/O 2022 Ne Zaman Yapılacak?

2022 yılında Google I/O etkinliği 11 Mayıs ve 12 Mayıs tarihlerinde gerçeklemesi planlanıyor. Covid-19 salgınından önce ki etkinlikler ile kıyaslandığında bu süre oldukça kısa. I/O konferansları genelde Salı’dan Perşembe’ye üç gün sürüyor. Ancak, 2022 yılında bu durum öyle olmayacak. 2015 yılından sonra konferansın sadece iki gün sürmesi hiç görülmemişti. İlginç bir şekilde Google şirketinin bu durumun neden böyle olduğu ile alakalı herhangi bir açıklaması da bulunmuyor. I/O’nun 2015 konferansından bugüne Google’ın tüm ürünlerine binlerce özellik geldi. 2022 yılında yapılacak olan konferansa tam olarak neyin nasıl tanıtılacağı gerçekten oldukça merak konusu haline geldi.

Google I-O 2022 Hakkında Bilinmeniz Gerekenler

Google I/O’yu Nasıl Takip Edebilirim?

Google I/O 2022 etkinliğini takip etmek her zaman ücretsizdi. Özellikle 2022 yılında bu konferansa katılmak daha kolay olacak. Google şirketinin I/O web sitesinde ki gerekli bağlantılara tıklayarak konferansı en yakın şekilde takip edebilirsiniz. Gerekli bağlantılar etkinlik tarihi yaklaştığında şirket tarafından web sitesinde yayınlanacaktır. Ek olarak web sitesine kayıt olabilir ve programınızı farklı oturumlara “katılacak” şekilde kaydedebilir ve bu oturumlar başladığında bildirim alabilir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Google Şirketi I/O 2022’de Neyi Duyuracak?

Şirketin yeni etkinlikte neyi tanıtacağı net olarak belli değil. Etkinlik ile alakalı söylentilerin olmaması, etkinliğin gizliliğini korumaya devam ediyor. Ancak, her yıl için belirlenen kilit konular olabiliyor.

Android 13

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Google şirketi 2022 yılında olduğu gibi Şubat/Mart ayları arasında Android’in yeni sürümü için ilk geliştirici önizlemesini piyasaya sürüyor. Yeni işletim sisteminin ilk beta sürümünün Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan I/O etkinliğinde tanıtılması planlanıyor. Özellikle Android 13 için zaman çizelgesi Mayıs ayında gelen ilk betayı gösterdiği için, bunun 2022 yılında tekrar olması bekleniyor. Her yeni sürümde olduğu gibi bu sürümde de birçok yenilik kullanıcılar ile buluşturulacak. Android 12 Material You tasarım çerçevesindeki büyük geliştirmelerin yanında bir sıra dizi yeni ayarlamalar ve özellikler görmüştük. Ancak Android 13 ile ilgili henüz büyük bir özellik bulunmuyor. Yeni işletim sistemi Android 13’ün ise Mayıs ayında tanıtımından sonra kararlı sürümünün Ağustos ve Eylül aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.


Yorum yap

*