Sosyal Media
sengul

Google Tarafından Saklanan, Android Telefonunuzdaki Arama Geçmişinin Ekran Görüntüsü Nasıl Silinir?

Android tabanlı Google’ın arama uygulaması görsel manada yenilendi. Arama geçmişi güncellendi ve bu güncel hali yakın bir zamanda yayınlanacak.

Yenilenen yüzü ile hesabınızın arama geçmişi artık görüntülü bir şekilde karşınıza çıkacak. Yani Google, Android telefonunuzun arama motorunda yaptığınız aramaların sonuçlarını ve ziyaret ettiğiniz web sayfalarının bir ekran görüntüsünü saklayacak.

Şuan pek endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu kaydedilen ekran görüntüleri diğer cihazlarınız arasında senkronize değil. Ancak arama geçmişinizin ve ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ekran görüntülerinin saklandığını bilmek insanı biraz tedirgin etmiyor değil.  

Bu özellik şuan itibari ile iOS’ta henüz mevcut değil. Ancak ileride gelemsi yüksek bir ihtimal.

Az önce de bahsettiğimiz gibi endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil. Çünkü Google’ın bu özelliğini kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Tabi ki de kaydedilen ekran görüntülerini de silebilirsiniz.

Ekran Görüntülerini Silin.


Daha önceden kaydedilen ekran görüntülerini silmek için Google uygulamasını açın ve “Geçmiş” simgesine dokunun. Buradan karşınıza son 7 güne ait kaydedilen ekran görüntüleri gelecektir. Bu kayıtları silmek için görüntüleri yukarı doğru hızla kaydırmanız yeterli olacaktır.

Kaydedilen arama geçmişinizin ekran görüntülerini yukarıdaki anlattığımız adımları takip ederek kolay bir şeklide silebilirsiniz. Ancak kayıtları tek tek silmek ile uğraşmak istemiyorsanız ve unutacağınızı düşünüyorsanız, Google’ın bu özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Arama Geçmişini Tamamen Devre Dışı Bırakın.


Kaydedilen arama geçmişinizin fotoğraflarını tek tek silmek istemiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakın.

Telefonunuzun ayarlar bölümüne gidin. Buradan “Hesaplar ve Gizlilik”i açın. Ardından geçmişi kaydet özelliğini kapatın (Off konumuna getirin). Hepsi bu kadar. Sizin de gördüğünüz gibi bu özelliği devre dışı bırakmak çok kolay.Yorum yap

*