Sosyal Media
sefa

Hızlı Şarj Teknolojileri Cihazlara Zarar Veriyor mu?

Hızlı şarj teknolojisi, telefon piyasasının en büyük atılımlarından biridir. Hızla gelişen teknoloji, insanların hayatına büyük etki ediyor. Yeni nesil akıllı cihazların genel amacı, insanların hayatını kolaylaştırmak ve istenilen işi daha hızlı yapmak üzerine kuruludur. Dolayısıyla, teknoloji geliştikçe insan hayatı da aynı oranda hızlanıyor. İlk cep telefonları piyasaya sürüldüğünde, sıfır cihazların sıfır bataryalarını ortalama bir gün şarjda bekletmek gerekiyordu. Bu işlem pilin verimli olabilmesi ve sağlıklı olabilmesi için gerekli bir işlemdi. Ayrıca cihazların şarj süresi oldukça uzundu. Yeni nesil akıllı cihazlarda şarj işleminin tamamlanabilmesi için bir saatten kısa bir süre şarj etmeniz yeterli oluyor. Hatta, sıfır cihazınızı bir gün boyunda şarjda bekletmek gibi bir işlem yapmanıza da gerek yok.

Hızlı Şarj, Telefonunuzun Pil Ömrüne Etki Edebilir mi?

Hızlı şarj furyasını başlatan asıl telefon markaları Çin’li markalardır. Xiaomi ve diğer ünlü Çin’li markalar bu akımı başlattıktan sonra neredeyse tüm akıllı telefon markaları cihazların bataryalarını hızlı şarj destekli şekilde üretmeye başladılar. İlk cihazlarda hızlı şarj adaptörleri 15-25W arasında değişiyorken, bazı markaların amiral gemisi cihazlarında bu oran 250W’lara kadar çıkıyor. Bu teknolojiyi kullanan Çin’li markaların yanında teknoloji devlerinden biri olan Apple’ın hızlı şarj destekli cihaz üretmediğini de belirtelim.

Hızlı Şarj Teknolojileri Cihazlara Zarar Veriyor mu

Hızlı şarj teknolojileri sadece batarya ve adaptörden ibaret değildir. Cihazınızın yazılımsal anlamda hızlı şarj tekniğini desteklemesi gerekiyor. Yani, hızlı şarj yazılımı desteği olmayan bir cihazı yüksek akımlı bir adaptör ile şarj etmek istediğinizde, cihazın normal bataryası ile şarj edilen süre arasında bir fark olmadığını görürsünüz. Bunun sebebi, cihazın yazılımsal konuda hızlı şarjı desteklememesinden kaynaklıdır. Hızlı şarj yazılımı adaptörden gelen saf akımı cihaza doğrudan aktarmaz. Eğer öyle olsaydı, bataryanız kuşkusuz kül olabilirdi. Gelen akımın kontrollü bir şekilde cihaza aktarılması gerekiyor. 0’dan 100’e kontrollü bir şekilde aktarılan enerji, cihazı kısa bir süre içerisinde şarj edebilir. Bunu yapabilmesi için, cihaza kademeli olarak akım gönderilir. Gönderilen akım, sürekli olarak cihaz içerisinde bulunan yazılım ile kontrol edilir. Akıllı cihaz ortalama %80 şarj oranına ulaştığında, akım kademeli olarak azaltılır. Dolu bir pile, boş olduğunda gönderilen akım gibi enerji gönderilemez. Dolayısıyla, cihaz yazılımsal olarak gelen enerjinin önünü kademeli olarak kesmek zorundadır. Bu sebeple, 0’dan 80’den doluluğa 10 dakikada ulaşabiliyorken, 80’den 100’e yine 10 dakikada ulaşabilir. Bunun sebebi, güvenilir ve sorunsuz bir şarj işlemidir. Cihazınız, bu işlemi yazılımsal boyutta otomatik olarak yapıyor.

Hızlı Şarj Teknolojileri Cihazlara Zarar Veriyor mu

Akıllı telefon üreticileri hızlı şarj destekli cihaz üretirken, cihazı en ağır şartlarda test ederek sorunları gözlemlerler. Yani satın aldığınız bir cihaz, size gelene kadar birçok testten geçmiş olur. Dolayısıyla güvenlik konusunda en ufak şüpheye düşmemeniz gerekir. Gelişen teknoloji standartları, bu cihazları hızlı şarj destekli olmayan cihazlar kadar güvenli kılabilir. Hızlı şarj destekli cihazların pilleri de, hızlı şarj işlemine dayanıklı pillerdir. Hızlı şarj işleminde herhangi bir zarar görmez ve yıpranmazlar. Elbette her bataryanın olduğu gibi bu bataryaların da bir ömrü vardır. Ancak, hızlı şarj desteği olmayan bir pile göre aralarında herhangi bir kalite farkı olmaz.


Yorum yap

*