fcp
İncehesap'ta Karne Kampanyası Başladı

Huawei ile çalışacak Amerikan şirketlerine lisans verilmeyecek

Kemal Y. 31.01.2023 (Güncellenme: 09.06.2024) Takip et
Çinli marka Huawei ile ABD devleti arasında 2019 yılında başlayan savaşa bir yenisi eklendi. ABD makamları, Huawei ürünleri veya bileşenleri kullanan şirketlere artık lisans verilmeyeceğini açıkladı.
Huawei ile çalışacak Amerikan şirketlerine lisans verilmeyecek

Dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon şirketi olan Huawei, hızla büyümeye devam ederken ABD topraklarında kan kaybetmeye devam ediyor. ABD makamları, 2019 yılında Çinli Huawei Technologies'e yaptırım uygulayarak, kendisiyle iş birliği yapan Amerikan şirketlerine, izne tabi olarak ekipman kullanımı serbest bırakmıştı. Şimdi ise mevcut lisansların yenilenmeyeceği, yenilerinin verilmeyeceği bildirildi. Böylece hem Huawei Amerikan menşeli teknolojilere resmi erişimini kaybetti hem de Amerikalı şirketler ucuz Huawei ürünlerini kullanmaktan mahrum bırakıldı. Huawei markalı ekipman kullananlara verilmeyecek olan lisans sonrasında Amerikalı şirketlerin farklı Çin markalarına yöneleceği tahmin ediliyor.

5G ekipmanları için farklı tedarikçiler arayacaklar

Yaklaşık 200 bin çalışanı olan Huawei, 2019 yılındaki ABD yaptırımları sonrasında Google Play Store’dan da mahrum bırakılmış ve kendi mobil mağazasını açmıştı. Birçok uygulama bu mağazada yer alsa da Amerikan menşe uygulamaların çoğu mağazada bulunmuyor. Bahsi geçen lisanslara sahip şirketlerden bazıları, ABD makamlarından yeni lisansların prensipte kaldırılacağına dair bildirimler aldığını fakat faaliyete geçilmediğini dile getirmişti. Şimdi ise ortalık karıştı çünkü dünyanın en büyük ağ ve Telekom markası Huawei yerine markaların artık başka markalar bulması ve sözleşme yapması gerekiyor.

ABD için ulusal tehdit

Intel ve Qualcomm gibi dünya devleti halen 5G ekipmanlarını geliştirme konusunda bir adım atamadılar. Huawei ise ucuz ve kaliteli 5G ekipmanlarının termini ile alakalı bir sıkıntı yaşamıyor. 5G ekipmanları konusunda Amerikan şirketlerinin eli kolu bağlandı diyebiliriz. Huawei ekipmanları kullanan şirketlerinin lisansının yenilenmeyeceği konusundaki yeni değişiklik ile, 5G ve diğer ağ ekipmanlarına erişim daha yavaş ve pahalı olacağından dolayı ABD’de teknoloji fiyatlarında da bir artış olabilir. Bazı Amerikalı parlamenterlere göre, bu yaptırımların uygulanmasından bu yana Huawei, denizaltı kabloları üzerinden bilgi iletmek için yöntemler geliştirmeye ve bulut bilişim sistemleri geliştirmeye yöneldi. Çok ciddi başarılara imza atan Çinli Huawei markası, ABD’li politikacılara göre ABD için ulusal tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!