fcp
Deprem Haberleriyle İlgili Taziye Mesajı

İddialı Entegre Grafik Performansı İle AMD Ryzen 6000 Mobil İşlemci Ailesi Duyuruldu

Emirhan Koyuncu 25 Şubat 2022
Yapılan açıklamalara göre “Rembrandt” kod adı ile sahnede boy gösterecek yonga setleri, HS, HX ve U olmak üzere 3 farklı işlemci serisi olarak kullanıcılara sunulacak.
İddialı Entegre Grafik Performansı İle AMD Ryzen 6000 Mobil İşlemci Ailesi Duyuruldu

ABD merkezli mikroçip üreticisi AMD, yeni nesil mobil yonga setlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yapılan açıklamalara göre “Rembrandt” kod adı ile sahnede boy gösterecek yonga setleri, HS, HX ve U olmak üzere 3 farklı işlemci serisi olarak kullanıcılara sunulacak. Sunulan varyasyonlardan biri olan ve özellikle oyunculara yönelik çıkacak olan HS serisinin çıkış yaptığını ve diğer üyelerinde (HX ve U) Mart ayı itibari ile birlikte kullanıcılarla buluşacağını belirtildi.

Ryzen 6000 serisinin performans tablosu

Ryzen 6000 serisi ile gelen bu modellerin en çok merak edilen özelliği ise entegre grafik birimleri. Paylaşılan performans görsellerinde, Ryzen 6800U’nun bünyesinde bulundurduğu 680M grafik birimi, piyasadaki en güçlü rakibi olan Intel Iris'e (Xe-LP) kıyasla 2 kat daha fazla performans sağladığı görülüyor. Paylaşılan görselleri daha detaylı incelediğimiz zaman, 680M’li Ryzen 6800U’nun, Nvidia’nın MX 450 modeline göre % 60 ila % 80 gibi yüksek seviyede bir performans farkının olduğunu görüyoruz. AMD grubunun, mobil işlemciler için uyumlu olarak piyasaya sürdüğü FSR teknolojisini de aktif ettiğiniz zaman, 680M grafik biriminin Nvidia GTX 1650 Max Q modeli ile kafa kafaya bir performans sergilediğini görüyoruz.

FSR Teknolojisi Nedir?

FSR teknolojisi

AMD markası, oyuncular için geliştirdiği AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) teknolojisi, desteklenen oyunlarda kare hızlarını (FPS), artırırken bir yandan da yüksek çözünürlüklü görseller oluşturmaya yarayan akıllı bir grafik yazılımıdır. FSR teknolojisi sayesinde oyuncular, daha düşük çözünürlüklerde FSR teknolojisini etkinleştirerek daha kaliteli çözünürlük ve grafiklere erişebiliyor.

Ryzen 6000 Serisi Özellikleri Nelerdir

Zen 3+ mikro mimarisi ile yenilenen bu yeni APU işlemciler, aynı zamanda grafik tarafında da RDNA 2 entegre grafik birimi teknolojisi ile donatıldı. DDR5 RAM ve PCIe 4.0 gibi yeni çıkmış teknolojilerinde bu işlemciler ile birlikte boy göstereceğini belirtelim. Ryzen 6000 ailesinin oyun canavarı bilgisayarlardan ofis Notebook modellerine kadar hemen hemen her segment cihazlarında göreceğiz.

Ryzen 6000 Serisi İle Düşük Tüketim, Yüksek Performans

Dünyaca ünlü microchip üreticisi AMD, hali hazırda piyasadaki ürünlerinde TSMC’nin 5nm teknoloji sürecinden yararlanıyordu. Fakat AMD piyasaya süreceği 6000 serisinde 6 nm’lik bir teknoloji sürecini ilk defa kullanacak. Zen 3+ mikro çekirdek mimarisi ile üretilen bu yeni APU işlemciler, tüketim - performans dengesini maximumda sağlayabilmek için pek çok yeni geliştirilmiş özellikler ile verimliliği en üst düzeye çıkarıyor. Bu özelliklerden bazıları: Leakage, Geciktirilmiş L3 başlatma, PC6 Restore, Cache Dirtiness Counter, Geliştirilmiş CC1 State, İzlek Başına CPPC (Collaborative Processor Performance Control) Kapasitesi.

AMD Ryzen 6000 serisinin teknik özellikleri

AMD 6000 serisinin yazılım özelliklerine baktığımız zaman, birleşen sürücülerinin ve güç yönetimlerini optimize etmek için yeni bir algoritma yazıldığını görüyoruz. Bu yeni algoritma sayesinde bileşenlerin iş yükü performansında maximum performansı sağlayabilmek için güç giriş ve çıkış izleyicilerinde akustik özelleştirmeler yapılabiliyor. Ayrıca mevcut hızlı ayarlardan da performans veya güç gibi hazır seçenekler etkinleştirilebiliyor. Bu yeni serinin platform özelliklerine gelecek olursak bizleri, Display Buffering, FreeSync PSR-SU: Panel Self Refresh — Selective Update, (ekranın değişmeyen statik kısımlarını güncellemeyecek), DSC & FEC Over External DisplayPort, <1W Panel Desteği gibi özellikler bizleri karşılıyor.

Ryzen 6000U Serisinin Teknik Özellikleri

Ryzen 6000 serisinin en düşük varyantı olan 6000U, giriş segmenti dizüstü bilgisayarlarda optimum performansı sağlayabilmek için tasarlandı. Ryzen 6000U serisi, Ryzen 7 6800U ve Ryzen 5 6600U olmak üzere 2 farklı modelden oluşuyor. Ryzen 7 6800U özelliklerine baktığımızda model, Zen 3+ mimarisi , 2.7 GHz, 4.7 GHz, RDNA 2 GPU ve 15-28W TDP güç tüketim değerine sahip. Ryzen 5 6600U modelinin özelliklerine bakacak olursak, bu model 6 nm teknoloji sürecine sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca Zen 3+ mimarisi, 2.9 GHz, 4.5 GHz, RDNA 2 GPU ve 15-28W TDP güç tüketim değerine sahip olduğunu görüyoruz.

AMD Ryzen 6000U'nun performans tablosu

Ryzen 6000U modeli sahip olduğu yüksek verimlilik ile birlikte 15W TDP değerinde %40’a varan daha yüksek saat hızlarına ulaşabiliyor. AMD, Ryzen 7 6800U işlemcisini baz alarak bazı kıyaslamalar yaptı. Ayrıca AMD şirketinin yaptığı testlere göre: Ryzen 7 6800U, 15W güç tüketiminde 28W güç tüketen Intel Core i7-1185G7 gibi piyasadaki en büyük rakibine göre daha üstün performans sergiliyor.

AMD Ryzen 6000U'nun performans tablosu

Ryzen 6000HS Serisinin Teknik Özellikleri

Orta segment bilgisayar kullanıcılara hitap eden Ryzen 6000 HS modeli, H ve HX modellerine göre daha düşük güç tüketim değerlerine sahip olsa da kendi klasmanındaki emsal işlemcilere göre oldukça güçlü gözüküyor. Ryzen 9 6980HS modelinin özelliklerine baktığımız zaman, 6 nm üretim teknolojisinden geçen modelin, Zen 3+ mimarisi, 8 - 16 çekirdek, 3.30 GHz, 5.00 GHz, 20 MB ön bellek, RDNA 2 GPU ve 35W TDP güç tüketim değerine sahip olduğunu görüyoruz.


Ryzen 9 6900HS modeline baktığımızda bizleri, Zen 3+ mimarisi, 8 - 16 çekirdek, 3.30 GHz, 4.90 GHz, 20 MB ön bellek, RDNA 2 GPU ve 35W TDP güç tüketim değerini karşılıyor. Son model olan Ryzen 7 6800HS modeline baktığımızda ise, Zen 3+ mimarisi, 8 - 16 çekirdek, 3.30 GHz, 4.70 GHz, 20 MB ön bellek, RDNA 2 GPU ve 35W TDP güç tüketim değerine sahip olduğunu görüyoruz.

Ryzen 6000 H ve HX Serisi

Ryzen 6000 serisinin amiral gemisi modelleri olan H ve HX işlemci modelleri, performans konusunda ciddi vaatlerde bulunuyor. H modelinden farklı olarak HX modelinde 45W güç tüketimi değerinin olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda HX modeli overclock işlemleri içinde uygun koşulları sağlıyor. Ryzen 7 6800H modelinin teknik özelliklerine baktığımız zaman, Zen 3+ mimarisi, 8 - 16 çekirdek, 3.20 GHz, 4.70 GHz, 16 MB ön bellek, RDNA 2 GPU ve 45W TDP güç tüketim değerini görüyoruz.

AMD Ryzen 6900 HX'in performans tablosu

H serisinin diğer bir modeli olan Ryzen 6 6600H’ın teknik özelliklerine bakacak olursak, Zen 3+ mimarisi, 8 - 12 çekirdek, 3.30 GHz, 4.50 GHz, 19 MB ön bellek, RDNA 2 GPU ve 45W TDP güç tüketim değerini görmüş oluyoruz. Ryzen 9 6900HX modelinin teknik özellikleri ise şu şekilde: Zen 3+ mimarisi, 8 - 16 çekirdek, 3.30 GHz, 4.90 GHz, 20 MB ön bellek, RDNA 2 GPU ve 45W TDP güç tüketim değeri. Ryzen 9 6980HX modelinin özellikleri ise şu şekilde: Zen 3+ mimarisi, 8 - 16 çekirdek, 3.30 GHz, 5.00 GHz, 20 MB ön bellek, RDNA 2 GPU ve 45W TDP.

Rembrandt Platformu Nedir?

Ryzen 6000 serilerinde kullanılan “Rembrandt” platformu, beraberinde pek çok üst düzey özelliği ve pek çok yeniliği getiriyor. Işın izleme teknolojisi ile beraber gelen Rembrandt tabanlı Ryzen 6000 serisi işlemci modelleri, bünyelerinde USB 4.0, HDMI 2.1 Display Port 2, Bluetooth LE 5.2, Wi-Fi 6E, DDR5 - LPDDR5 ve PCI Express Gen 4 gibi gelişmiş özellikleri barındırıyor. Ryen 6000 serisi sahip olduğu bağlantı teknolojileri ile birlikte dahili ve harici cihazlarda bant genişliğini iki katına çıkarabiliyor. 40 Gbps veri aktarım hızına sahip USB 4.0, merakla beklenen teknolojiler arasında.

“Rembrandt” platformu

Bu işlemciye sahip Laptop modelleri, LPDDR5 teknolojisi sayesinde 6400 MHz belleklerle gücüne güç katacak. Aynı zamanda bu işlemcilerin 5G LTE teknolojisine sahip modemleri de desteklediğini de belirtelim. Ayrıca bu yeni nesil işlemci ailesi, desteklediği Panel Self Refresh-Self Update (PSR-SU) teknolojisi ile birlikte ekranın yalnızca görsel veya hareketli kısmında yenileme yapmasını sağlayarak, sabit kısımlarda herhangi bir yenileme yapmıyor. Bu teknoloji sayesinde ekranlar, tıpkı AMOLED ekranlar gibi, daha kaliteli görüntülere daha düşük güç tüketimi ile erişebiliyor. Son olarak SVI3 regülatörü kullanan bu işlemciler eskiye göre çok daha hızlı voltaj besleme kontrolü sağlıyor.


Microsoft Pluton Nedir?

Microsoft’un cihaz güvenliği için geliştirdiği Microsoft Pluton yazılımı, bilgisayarları şifreleme ve anahtar hırsızlığı gibi olası Hack durumlarına karşı maximum koruma sağlayabilmek için geliştirilmiş bir güvenlik yazılımıdır. Bilgisayar kullanıcılarının neredeyse tümü, bilgisayarlarının güvenliği için Güvenilir Platform Modülüne (TPM) güveniyor. TPM, sistem bütünlüğünü sağlayan analiz ve sistem anahtarlarının güvenli bir şekilde saklanmasına yardımcı olan CPU’dan bağımsız bir çiptir. TPM’ler aynı zamanda BitLocker ve Windows Hello gibi pek çok teknolojiye de güç sağlıyor.

CPU üzerine bir güvenlik ağı oluşturan Pluton, iletişim kanalınını olası saldırılardan koruyor. Pluton yazılımı ile desteklenen cihazlar, TPM özellikleri ve API’lerle çalışan bir TPM’i taklit edecek, bu sayede kullanıcılar Windows özellikleri için özel olarak geliştirilmiş güvenlik ağından hızlı bir şekilde faydalanabilecekler.

Ryzen 6000 Serisinin Sistem Yazılımı


AMD’nin Ryzen 6000 serisi için geliştirdiği yeni firmware tabanlı güç profili sayesinde kullanıcılara maximum güç, performans, termal ve akustik (PPTA) dengelerini oluşturmak için dinamik olarak uyum sağlayabiliyor. Bu yeni Power Management Framework (PMF) algoritması, her iş yükü için özelleştirmeler yaparak varlık algılama, SoC, sıcaklık gibi girdileri analiz eder. OEM yazılımlarını kullanarak tercih edilen profile göre (performans - pil) düzenler. Bu yazılım tüm Ryzen 6000 serisi için yazılmamış olsa da servis sağlayıcısının iznine göre hepsinde etkinleştirilebilir.

Emirhan Koyuncu

Mesai saatlerinde İncehesap içeriklerini üreten Emirhan, gün geceye bağladığında Valorant ve LoL düzlüklerinde tarih yazmaktadır.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!

Çerezler Hakkında Bilgi Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek, reklamları kişiselleştirmek ve sosyal medya özellikleri sağlamak amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için Çerez Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.