Sosyal Media
sengul

Influencer Olmanın Yazılı Olmayan Kuralları

Büyüyünce ne olacaksın sorusuna yeni nesil çocukların verdiği cevaplar değişiyor. Dijital çağın yerlisi çocukların çoğu büyüdüğünde influencer veya youtuber olmak istiyor. Genç ve yetişkinlerin dünyasında da benzer durum söz konusu. Çoğu kişi dijital mecralarda üne kavuşmayı hayal ediyor. Eğer sizin de böyle bir hayaliniz varsa, bu yazımız tam da size göre! Instagram’da nasıl ünlü olunur, Instagram’da nasıl para kazanılır sorularını şu başlıklar altında ele alıyoruz:

  • İçerik Takvimi Oluşturun
  • Çekimleriniz Profesyonel Seviyede Olsun
  • Farklı Bir Şeyler Söyleyin
  • Reklam ve Sponsorluk Anlaşmaları Yapın
  • Takipçilerinizle Etkileşimde Olun

Çoğu kişinin aklına ilk olarak takipçi satın almak geliyor. Takipçi satın almak, kısa bir ilgi patlaması yaşatabilir. Fakat yüksek kaliteli içerik üretmeye devam etmediğiniz sürece bu şöhret hızla yok olur. Takipçi satın almak içerik üreticisi olduğunuzu göstermez ve marka anlaşmalarının gelmesini bekleyemezsiniz. Şunu belirtmekte fayda var, sizeadımlar zaman ve çaba gerektirir. Milyonlarca takipçiye sıçramak için viral bir videonuz yoksa, en baştan başlamanız gerekir. 

İçerik Takvimi Oluşturun

Bu günlerde influencer olmak, büyük bir takipçi kitlesine sahip olmaktan daha fazlasını ifade ediyor. Mavi tikli ünlü hesapları genellikle etkileyici ve özgün içerik oluşturan kişilere aittir. Türkçesi “Etkileyen” anlamına gelen influencer’lar kullanıcıları trendler, markalar ve ürünler konusunda etkiliyor.

Hesabınızdaki her şeyi güncel tutmak, takipçilerinizin tümüyle etkileşimde olup ilgi çekici paylaşımlar yapmak gerekir. Ne, ne zaman, hangi mecrada, kime yayınlanmalı soruları üzerinde bir takvim oluşturmak şart. Yoksa paylaşımlarınızdaki kalite düşebilir, sayfanız sessiz kalabilir. Dolayısıyla yeni takipçiler edinemez, hatta sahip olduğunuz takipçileri kaybetmekle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle, ilk etapta önünüzdeki 6-12 ayı düşünün ve takvim oluşturun, yayınlamanızın uygun olduğu içerik konularına uygun ayrıntıları tasarlayın, kitleniz nelerle ilgileniyor, bu konuları ne zaman yayınlamak daha mantıklı? En önemlisi “Neden?” sorusunu sorun, neyi amaçlıyorsunuz? Yaptığınız paylaşımın nedenini bilmelisiniz.

Çekimleriniz Profesyonel Seviyede Olsun

Günümüzde içerik üretmek ve tüketmek çok kolay. Youtube, Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamaları ve dijital platformlarda dolaşıma giren içerik sayısı ve etkileşim her geçen gün artıyor. Sınırsız içerik arasında sizi öne çıkaran kriterlerden biri de görüntü ve ses kalitesidir.

Teknik ekipman kalitesi yayın kalitesini içerik kadar etkiler. Hesabınızdaki fotoğraf ve videolar gerçekçi ve kusursuz olsun istiyorsanız mutlaka üst segment bir akıllı telefon kullanmalısınız. Kaliteli ekipman kullanımı diğer ağlarda da sizi profesyonel gösterir. Hitap ettiğiniz kitleye ne kadar özenli içerik hazırlanırsınız hazırlayın kötü bir ışık, kamera, mikrofon veya eksik ekipmanlar içeriğin çöp olması anlamına gelebilir. Çünkü izlerkitle pürüzsüz görüntü, net ses ve profesyonel bir yayın hakimiyeti bekler. Bu sebeple, içeriğe gösterdiğiniz özeni yayın ekipmanlarına da göstermenizi öneriyoruz.

Farklı Bir Şeyler Söyleyin

Eski tip elektronik cihazlar ve güncel teknolojinin sunduğu yeni nesil elektronik cihazlar arasında dağlar kadar fark var. Geçmişte erişim ve etkileşim sınırlı imkanlar dahilinde gerçekleşebiliyordu. Televizyon izleme deneyimi küçük boyutlu ekranlarda, sınırlı sayıdaki kanalı izlemekten ibaretti. Telefon, arama ve mesajlaşma gibi temel işlevlerin yanısıra takvim, hesap makinesi ve kronometre gibi basit birkaç uygulama içeriyordu. Gelişen teknoloji ve uygun fiyatlar sayesinde cihazlar erişilebilir duruma geldi, dünyayı saran internet ağıyla beraber etkileşim arttı.

Diğer taraftan, bu durum dijital mecralarda içerik patlamasına neden oluyor. İnternette gezinmek insanların günlük rutini haline geldi. Kullanıcılar içeriği sürekli kaydırıyor. Yemek yerken, seyahat ederken, televizyon izlerken ve daha sayısız senaryoda internette gezinme işlemi devam ediyor. Sayısız içerik arasında gezinen kullanıcıların sizin paylaşımınızda duraklaması için dikkat çekici olmak gerekir. Unutmayın, Instagram'a koyduğunuz “siz” sizin markanızdır. Bu nedenle, çevrimiçi kimliğinizin otantik hissetmesi (ve öyle olması!) gerekir - takipçileriniz öyle olup olmadığını anlayacaktır. Kısacası, Instagram'da nasıl görünmek istediğinizi bulun ve profilinize uygun imaj çizin. 

Takipçilerinizle Etkileşimde Olun

Sosyal medya, tek yönlü bir yol değildir. Instagram hesabı açmadan önce şu kuralı mutlaka felsefe edinin: Sosyal medya megafon değil, diyalog aracıdır. Sizin de katılımcı olmanız ve arkadaşlarınıza, takipçilerinize bir şeyler sunmanız gerekir. Paylaşım raporlarını inceleyin ve takipçileriniz tarafından en sevilen gönderilerinizi model alın. Takipçilerinizden gelen seslere mümkün olduğunda kulak verin, yanıtlayın. Kısacası ağınızla iletişimde olun.

Reklam ve Sponsorluk Anlaşmaları Yapın

Geleneksel medya aracı televizyon, müşterileri firmalara pazarlayan bir reklam sahnesidir. Modern teknolojik cihaz ve uygulamalar reklamcılık alanında değişimleri beraberinde getiriyor. Günümüzde, web sitesi, sosyal medya uygulamaları ve diğer çevrimiçi mecralarda karşımıza sık sık reklam çıkıyor. Markaların çoğu, pazarlama rotası internet reklamcılığına çeviriyor. Influencer ve youtuber’lar işbirliği altında ilgili ürün veya hizmet reklamını yapıyor, ardından anlaşma yaptıkları şirketlerin reklam bütçesinden payına düşeni alıyor. Siz de, profiliniz belli bir takipçi sayısına ulaştığında reklam ve sponsorluk anlaşmaları yaparak Instagram'dan para kazanabilirsiniz. Tabii, reklam ve sponsorluk anlaşmaları için minimum 10 bin takipçiniz olması gerektiğini unutmayın.

Kibar Olun, Verdiğiniz Sözleri Tutun

Online iletişimde geçerli bazı görgü kurallarını hatırlatmakta fayda var. Influencer olmanın yazılı olmayan son kuralını kibarlık olarak seçtik. Kibarlık, sadece dijital mecralarda değil, hayatın genelinde sahip olunması gereken davranış, durumdur. Instagram ve diğer ağlarda doğruluğu teyit edilmiş bilgi ve haberleri paylaşın. Karşı tarafları tetikleyici olabileceğini düşündüğünüz bilgi ve haberleri paylaşmadan önce iyice düşünün. Çünkü belli bir sınıf veya güruhu kırabilir, kendinizi hedef gösterebilirsiniz. Kendinize ve karşınızdaki takipçilere olabildiğinde nazik yaklaşın. Onlara karşı verdiğiniz sözleri tutun. Çekiliş, hediye gibi verdiğiniz sözleri vaktinde, adil olarak yerine getirin.


Yorum yap

*