Sosyal Media
sefa

Instagram’da Yetişkinler Küçük Yaştaki Kullanıcılara Mesaj Atamayacak

Son zamanlarda yaşanan çocuk istismarlarına karşılık sosyal medya platformları önlem almaya çalışıyor. Instagram’da bu konuda bir adım atarak yetişkinler ve gençler arasındaki etkileşimi kısıtlama kararı aldı.

Özellikle Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformları son dönemde pedofililerin hedefi haline geldi. Buradaki küçük yaştaki kullanıcıları kandırıp onların özel görüntülerini isteyen kişilerin sayısının artması Instagram’ın politika değiştirmesine neden oldu. Bu kapsamda Instagram, yetişkinlerin küçük yaştaki kullanıcılara mesaj atmasını engelleyeceğini duyurdu. Ayrıca 18 yaşın altındaki kullanıcılara sürekli mesaj atan kullanıcılar “potansiyel şüpheli” olarak değerlendirilecek.

Küçük kullanıcılar için ayrıca bir güvenlik önlemi de getiren Instagram, yetişkinlere mesaj atmaya çalışan kullanıcıları uyaracak. Fotoğraf, video ve özel bilgi paylaşımının tehlikeli olacağını hatırlatan uyarılar gönderilecek.


Instagram’ın bu güncellemeyi yayınlamasında özellikle son dönemde artan çocuk istismarları ve şantaj olaylarının etkisi olduğu vurgulandı. Genç kullanıcıların ilerleyen dönemde pişmanlık yaşamamaları için böyle bir güvenlik önlemi getiren Instagram’ın bu adımı birçok kişi tarafından olumlu karşılandı.

 Yorum yap

*