Sosyal Media
yunus

Instagram Reels Nedir? 15 ve 30 Saniye Reels Videoları Nasıl Oluşturulur

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, kullanıcılarına sürekli yenilikler sunmaya devam ediyor. Bu yeniliklerden biri de bir süredir kullanımda olan Reels özelliği. Peki, Instagram Reels nedir ve Reels videoları nasıl oluşturulur? Bugünkü yazımızda bu sorunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels’i kısaca Instagram’da 15 ve 30’ar saniyelik kısa video oluşturabildiğimiz bir format olarak tanımlayabiliriz. Oluşturduğumuz bu 15 ve 30’ar saniyelik videolara Instagram Müzik aracılığıyla şarkı ekleyebiliyor, efektler koyabiliyor ve hatta kendi sesimiz dahi videoya ekleyebiliyoruz. Ayrıca oluşturduğumuz bu videoları filtreler ve düzenleme araçları ile de farklılaştırabiliyoruz.

TikTok uygulamasından esinlenilerek oluşturulan Instagram Reels özelliği, kısa sürede Instagram kullanıcıların çok beğendiği bir özellik oldu.

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

1- Öncelikli olarak Instagram uygulamasının sol üst köşesinde bulunan hikaye ekle seçeneğine dokunun.

2- Karşınıza gelen ekranın alt kısmında bulunan “canlı-hikaye-reels” sekmelerinden Reels’e dokunun ve video çekmeye hazır hale gelin.


3- Reels videosu oluştururken sol tarafta alt alta sıralanmış “süre, müzik, hız, efektler ve zamanlayıcı” seçeneklerini de kullanmayı unutmayın.


4- Artık videonuzu çekip dilediğiniz şekilde özelleştirebilir ve hesabınızdan paylaşabilirsiniz.

Instagram Müzik aracılığıyla şarkı ekleyebilir, videonun hızını kontrol edebilir, efektlerle renklendirebilir, zamanlayıcı özelliğini kullanarak da 30 saniyeye kadar çekilebilen videonun uzunluğunu düzenleyebilirsiniz.

Instagmra Reels 30 Saniye Nasıl Yapılır?

Reels videosu oluşturacağınız ekranı açtığınızda ekranın sol üst köşesinde videonun süresini gösteren yuvarlak içerinde 15 sayısının üzerine dokunarak Reels videosunun uzunluğunu ayarlayabilirsiniz. 30 sayısı ekranda göründüğünde artık videolarınızı 30 saniye olarak ayarlayabilirsiniz.

 Yorum yap

*