Sosyal Media
sengul

Intel’in 3. Nesil Xeon Ice Lake-SP İşlemcisi Geekbench’te Ortaya Çıktı

İşlemci sektörünün en önde gelen isimlerinden biri olan Intel, yeni nesil yongası olan Xeon Ice Lake-SP modelini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Xeon Ice Lake-SP henüz piyasaya çıkamadan işlemcinin Geekbench’te aldığı puan ortaya çıktı.

3. Nesil Intel Xeon Ice Lake-SP CPU

36 çekirdek ve 72 iş parçacığına sahip olan Intel Xeon Ice Lake-SP’de 3,60 GHz temel saat hızı, 54 MB L3 ön bellek ve 45 MB L2 ön bellek bulunuyor. İşlemcide 10 nm Willow çekirdek mimarisi kullanılıyor.


Intel Xeon Ice Lake-SP, iki adet LGA 4189 soketi bulunan ASUS Y4R-A1-ASUS-G1 platformunda test edildi. Bu da iki adet yongayı desteklediği anlamına geliyor.

Tek çekirdek testinde 946 puan alan Intel Xeon Ice Lake-SP, çoklu çekirdek testinden ise 35.812 puan almayı başardı. Ancak yapılan bu testte işlemcinin tam performansını ortaya koyamadığı belirtiliyor. Nedeni ise “boost clock”un test sırasında normal bir şekilde çalışmaması.

Intel’in Ice Lake-SP serisi, AMD’nin 7 nm EPYC Milan serisiyle rekabet edecek. AMD’nin 7 nm EPYC Milan serisinde 7 nm Zen 3 çekirdek mimarisinin kullanıldığını ve bunun da IPC’de yüzde 19’luk artış sağladığını da belirtmeden geçmeyelim.

 

 Yorum yap

*