Sosyal Media
yunus

iOS 10 ile Çalışan iPhone ya da iPad'inizde Ön Yüklü Uygulamaları Silmenin Yolu?

Apple firması tutkulu kullanıcılarının çağrılarına kulak vererek iOS 10 ile gelen en yeni özelliklerin ilan etti. Apple, sonunda kullanıcılarının iOS cihazlarında ön yüklemeli gelen uygulamaları silebilmesine olanak tanıdı.  Firmanın, iOS 10 tanıtımında açıkladığı yeni özellikler aslında çok heyecan verici olmasa da istenilmeyen uygulamaların silinmesine imkan tanınması kullanıcıları sevindirdi. Artık Apple ürünleri tutkunları sinir bozucu, istenmeyen Podcast, Pusula, Takvimler gibi uygulamaları cihazlarından silebilecekler. Tanıtımda bu konuya dair yapılan açıklamada; “Ön yüklü uygulamalar iOS 10 ile çalışan cep telefonlarından ve tabletlerden tamamen silinebilecek. Ön yüklü gelen uygulamalar, aynı üçüncü taraf uygulamaların sistemden silinişi gibi bas-tut metoduyla cihazlardan kaldırılabilecek.” Sözleri sarf edildi.

Bu uygulamalar arasında; Hesap Makinesi, Takvim, Pusula, Rehber, FaceTime, iBooks, iCloud Drive, iTunes Mağazası, E-Posta, Haritalar, Müzik, Notlar, Podcasts, Hatırlatıcı, Tüyolar, Videolar, Ses Kaydedici, Saat, Hava Durumu da bulunuyor.

iOS’un ekosisteminde hazır bulunan uygulamaların silinmesi sorunu, Apple kullanıcıları arasında uzun zamandan beri dile getirilen bir sorundu. Bazı kullanıcılar bu sorunu nispeten aşmak için gereksiz kalabalık eden, kullanmadıkları bu uygulamaları cihazlarının ‘ana ekran’ınından temizliyordu. Kullanıcıları muzdarip eden bu probleme uygulamaları sistemden tamamen kaldırabilme çözümünü iOS ile getiren Apple, ileriki bir tarihte eğer kullanıcı sildiği bir uygulamayı tekrar yüklemek isterse Apple mağazasından tekrar indirme seçeneği sunmayı da ihmal etmedi.

Geçmiş yıllarda ön yüklemeli uygulamaların kaldırılabilmesine yönelik çok da pratik olmayan çalışmalar yapılmış olsa da 2015 yılının Eylül ayında ilk kez Apple’ın CEO’su Tim Cook, kullanıcıların günün birinde sistemde ön yüklü uygulamaları kaldırabileceklerini dile getirmişti.


Yorum yap

*