Sosyal Media
sefa

iOS 11’de İstediğiniz Bir Parça iPhone Zil Sesi Olarak Nasıl Ayarlanır?

iPhone kullanıcılarının en çok şikâyet ettiği konulardan biri de, telefonlarında özel sil sesi oluşturma ve kullanma zorluğudur. Apple, iPhone kullanıcılarına geniş bir zil sesi yelpazesi sunuyor ancak bazı kullanıcılar bunların dışında kendine özel zil sesi kullanmayı tercih ediyor. Sevdiği şarkıyı zil sesi veya bir ses dosyasını mesaj tonu olarak kullanmak isteyen kullanıcı sayısı hiç de az değil.

Neyse ki bu konuda artık üzülmenize gerek yok. Çünkü iPhone’unuzdan veya iPad’inizden istediğiniz parçayı zil sesi olarak kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle, iTunes üzerinden istediğiniz parçayı iPhone’unuzda nasıl zil sesi olarak ayarlayabileceğinizi paylaşıyoruz.

iTunes Üzerinden iPhone’da Özel Zil Sesi Oluşturma

1- Telefonunuzu veya iPad’nizi bilgisayarınıza bağlayın ve bilgisayarınızdan iTunes uygulamasını açın. Bu arada, iTunes uygulamasının güncel olduğundan emin olun.

2- Sol tarafta bulunan “Şarkılar” seçeneğini tıklayın. Böylece iPhone’unuz ile senkronize olan tüm şarkıların listesi açılacaktır.


3- Telefonunuzda zil sesi olarak ayarlamak istediğiniz parçayı bulun, parçanın üzerine sağ tıklayarak “Parça Bilgisi”i seçin.


4- Açılan iletişim kutusundan “Seçenekler” bölümüne gidin ve “Başlat” ve “Durdur” kutucuklarını işaretleyin. Kullanmak istediğiniz parçanın veya ses dosyasının başlangıç ve bitiş sürelerini girin. İşiniz bittiğinde “Tamam”a tıklayın.


5- Müzik kitaplığınızdan parçanızı seçin. Ardından Dosya>>Dönüştür>>AAC Versiyonu Oluştur’a gidin. Böylece orijinaliyle aynı ismi taşıyan yeni şarkı dosyasını göreceksiniz.

Not: Hangi parçanın AAC formatında olduğunu anlayamıyorsanız, parçanın üzerine sağ tıklayıp “Şarkı Bilgisi”ne bakın. Parçanın formatını buradan öğrenebilirsiniz.


6- Buraya kadar ki bölümde, istediğiniz parçayı oluşturmuş ve AAC formatına çevirmiş olmanız gerekiyor. Şimdi ise parçanızın zil sesi olarak kullanılabilmesi için, parçanıza .m4r uzantısını eklemeniz gerekiyor.  Bunun için, müzik kitaplığınızdaki AAC formatına çevirdiğiniz şarkıyı seçin ve sağ tıklayarak “Finder’da Göster” seçeneğini tercih edin.

7- Finder, oluşturmuş olduğunuz parçanın bulunduğu iTunes klasörünü açacaktır. Parçanızı .m4r formatında yeniden adlandırın. Örneğin, merhaba.m4r şeklide isimlendirebilirsiniz.

8- Şimdi iTunes'a geri dönün ve sol üst köşedeki cihaz simgesini tıklayın.

9- Zil Sesleri üzerine tıklayın.

10- .m4r uzantılı parçayı iTunes klasöründen bularak iTunes’daki “Sesler” bölümüne taşıyın.

11- Oluşturduğunuz zil sesi, iTunes’da göründüğünde aynı zamanda iPhone’unuzda da senkronize bir şekilde yer alacaktır.

Ayarladığınız Zil Sesini iPhone’da Kullanmak

İstediğiniz parçayı zil sesi olarak ayarladığınıza göre, artık iPhone’unuzda parçanızı zil sesi olarak kullanabilirsiniz. Bunun için ise;

1- iPhone’unuzun “Ayarlar” kısmından “Sesler” bölümüne gidin.


2-Sesler ve Titreşim Şablonları” bölümünden parçanızı ayarlamak istediğiniz uyarı türünü seçin.


3- Telefonunuzdaki tüm zil seslerinin olduğu liste görünecektir. Listenin en başında oluşturmuş olduğunuz parçanızı görüyor olmalısınız. Varsayılan zil sesi atamak için üzerine dokunun. Artık oluşturmuş olduğunuz zil sesini kullanabilirsiniz.


Sizlerle iPhone’unuza istediğiniz farklı müzikleri zil sesi yapmanın yolunu paylaştık. Evet, kabul etmek gerekirse biraz zahmetli ve uzun bir süreç. Ancak birkaç kez denediğinizde siz de alışacaksınız.Yorum yap

*

Yorumlar

  1. www.telefonzilsesleri.net 28/01/2020 13:53

    Bu benim için gerçekten ilginç, telefon zil seslerini seviyorum.