Sosyal Media
sengul

iOS 11’de Pil Ömrünü Arttırmanın Yolları!

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni nesil sürümü iOS 11’i yayınladı. Kullanıcılar da cihazlarına iOS 11’i yüklemeye başladı. Fakat iOS 11 ile ilgili kullanıcılardan bir çok şikayet gelmeye başladı. Bunlardan biri de iOS 11’in çok fazla şarj tükettiği idi. Peki, iOS 11’de pil ömrünü arttırmanın yolları var mı? İşte bu yazımızda biz de bu sorunun cevabı sizler için paylaşıyoruz.

iOS 11’de Pil Ömrünü Arttırmanın Yolları

1- Pil Kullanımını Kontrol Edin.

Telefonunuz hangi uygulama için ne kadar pil tüketmiş bunun kaydına telefonunuzun ayarlar kısmından ulaşabilirsiniz. Bu bölüm telefonunuzun son bir gün ve son bir haftada hangi uygulamaya ne kadar pil harcadığını gösterir. Aşağıdaki resim son iki günün istatistiğini veriyor. Çünkü resimdeki iOS 11’i yükleneli iki gün oldu.

Buradan en çok pil harcayan uygulamayı görebilirsiniz. Sonrasında bu uygulamanın kullanımını sınırlayabilirsiniz.


2- Ekran Parlaklığını Düşürün.

Telefonunuzun pilini en çok tüketenlerden biri de ekran parlaklığı. Ekran parlaklığını ne kadar çok yüksek oranda tutarsanız telefonunuzun pil ömrü o kadar kısa olacaktır. Bu nedenle telefonunuzun ekran parlaklığını mümkün olduğu kadar düşük seviyede kullanın. Bu işlemi kontrol merkezinden yapabilirsiniz.


3- Feneri Düşük Seviyede Kullanın.

Telefonunuzun fenerini sürekli kullanıyorsanız bunu düşük seviyede kullanın. Çünkü telefonunuzun şarjını en çok tüketenlerden biri de telefonunuzun feneridir.


4- Düşük Güç Modunu Kullanın

Düşük güç modu iOS 11 ile gelen yeni bir özellik değil. Daha önceden beri Apple’ın cihazlarında kullandığı bir özellik. Bu özelliği kullanmak telefonunuzun pil ömrünü ciddi bir şekilde arttıracaktır.


5- Siri’yi Kullanmadığınız Zamanlarda Kapatın.

Siri, telefon kullanırken size çok yardımcı oluyor. Ancak kullanmadığınız zamanlar da Siri’yi açık bıraktığınız da telefonunuzun pil ömrünü tüketmeye devam edecektir. Bunun için kullanamadığınız zamanlar Siri’yi kapatmanız telefonunuzun pil ömrünü uzatmanızı sağlayacaktır.


6-Arka Planda Uygulama Yenileyi ve Otomatik Güncellemeyi Kapatın.

Arka Planda Uygulama Yenile, en sık kullandığınız uygulamaların saatlerini kaydeder ve bir daha kullanmak istediğiniz de karşınıza en güncel şekliyle gelir. Tabi bu özellik de tam bir şarj düşmanı.


7- Otomatik Kilit Süresini Kısaltın.

Yukarıda da söylediğimiz gibi ekran ışığı pil ömrünü tüketen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle kullanamadığınız zamanlarda kapalı olması telefonunuzun şarj ömrünü uzatacaktır. Bu nedenle otomatik ekran kilidini en kısa süreye ayarlamanız bu konuda size yardımcı olacaktır.


8- Konum Servislerini Kapatın.

Telefonunuzun en çok şarj yiyen özelliklerinden bir diğeri de dahili GPS. Nerede olduğunuzu gösterir, gitmek istediğiniz yere yol tarifi verir. Ama bütün bunları yaparken, şarjınızı oldukça hızlı yer. Konum servislerini kullanmıyorsanız, hemen kapatmanızda yarar var.


9- Bildirimleri Kapatın.

Çok fazla bildirim alıyorsanız bunlar canınızı sıkabilir. Ayrıca bu bildirimler çok fazla pil harcar. Bu nedenle işinize yaramayanları devre dışı bırakın.Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Tugberk koccer 20/04/2018 14:12

    Tugberk kocer