Sosyal Media
yunus

iOS 12 İle Gelen En İyi Yeni Özellikler

Herkesin merakla beklediği iOS 12’nin geçtiğimiz günlerde “Public Beta” sürümü tüm kullanıcılar için yayınlandı. Nihai güncelleme ise sonbaharda yayınlanacak. Peki, yeni sürüm ile ne gibi yenilikler geliyor?

iOS 12, daha hızlı performans, FaceTime için filtreler ve çıkarmalar, geliştirilmiş bildirimler, çocuklarınızın telefonunuzu kullanarak nasıl vakit geçirdiklerine dair bilgiler de dahil olmak üzere birçok yeni özellik ve iyileştirmeler ile geliyor.

iOS 12 İle Gelen En İyi Yeni Özellikler

1- Memoji ve Yeni Animoji

iOS 11 ile birlikte gelen animoji kullanıcıların çoğu tarafından çok beğenildi. iOS 12 ile animoji iyileştiriliyor ve yeni karakterler ekleniyor (Hayalet, Koala, Kaplan ve T-Rex). Ancak iOS 12’nin asıl yeniliği Memeji oldu.


Memoji, temelde Animoji ile aynı mantığa sahip. Memoji ile kişiselleştirilmiş emojilerinizi ortaya çıkarabilineceksiniz. Yüz rengi (mavi dahil), göz rengi, saç stili, aksesuar, giysi ve daha fazlasını seçip kendi sitilinizi oluşturabileceksiniz.


Memoji’nin, Samsung’un Galaxy S9 ile birlikte sunduğu Ar Emoji özelliğine benzediğini söylemeden geçmeyelim.


2- Grup FaceTime

iOS 12 ile FaceTime’a birçok yenilik ekleniyor. Bunlardan en önemlisi FaceTime ile grup görüşmesi. Böylece 32 kişi aynı anda FaceTime’da grup görüşmesi yapabilecek. Güzel tarafı, konuşma yapan kişi otomatik olarak ön tarafa gelecek ve diğer kişiler küçülecek. Ayrıca üzerine dokunduğunuz kişilerin görüntüsü de büyüyecek.


Apple Watch kullanıcıları da grup görüşmelerine katılabilecek ancak görüntülü değil de sesli bağlanmış olacaklar.

3- Akıllı "Rahatsız Etmeyin" Modu

Rahatsız etme özelliği iOS 12 ile geliştirildi. Bu özelliği etkinleştireceğiniz zaman size bir takım önerilerde bulanacak. Herhangi bir etkinliğe gittiyseniz etkinlikten sonra, bulunduğunuz konumdan ayrılana kadar, bir saat boyunca rahatsız etme gibi tercihleriniz olacak. Bunlardan istediğiniz seçebileceksiniz.


4- Geliştirilmiş Bildirimler

iOS 12’de bildirimler daha işlevsel hale geliyor. Bir süredir bildirimler için beklenen gruplandırma özelliği de iOS 12 ile birlikte gelmiş oluyor. Böylece bildirimler, daha akıcı ve sezgisel bir şekilde gruplandırılabilecekler.


5- Siri Kısayolları

Siri, artık sizin günlük rutininize dayalı olarak kısayollar önerebilecek. Yani özel bir cümleniz ile uygulamayı ilişkilendirip direkt olarak o uygulamayı açabilecek.


6- Sesli Notlar

iOS 12 ile Sesli Notlar uygulaması daha modern bir görüntüye kavuştu. Ayrıca eskisine nazaran daha işlevsel ve daha fonksiyonel bir duruma geldi. Sesli notlar iPad ile de uyumlu hale geliyor.

 
Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Furkan Sarıoglu 20/12/2020 23:52

    Phone 6 12.5 sürümü güncelledim tlf kasıyor sürekli bence hiç yapmayın