Sosyal Media
sefa

iOS 8'deki Android Özellikleri

1- 3. parti Klavye Desteği 

İlk benzerlik 3. parti Klavye Desteği. Android kullanıcıları bu özelliği daha önce kullanıyordu ancak iOS kullanıcıları için bu bir ilk olacak. Swiftkey, Fleksy ve birçok diğer şirket bu özelliği iOS için geliştirmeye başlamıştı. Bu özellik alttaki resimde gördüğünüz gibi sadece ekran üzerinde çizgilerle kelimeleri yazabilme olanağı sağlıyor. 

Gerçi iOS’un QuickType klavyesi de Android’te görülmüştü. QuickType klavye ile siz yazdığınızda size tavsiye kelimeler sunar ve Apple'dan çok Samsung Galaxy kullanıcıları buna bayağı aşinadır.  

2- Widget'lar 


İkinci benzerlik ise widget’lar. Widget'lar doğrudan ana ekranınız üzerinde kullanabileceğiniz küçük uygulamalardır. Aynı zamanda kısayol işlevi görürler. (Örneğin, Hava Durumu widget'ı ). Android ilk çıktığı günden bu yana bu hizmeti vermeye başladı ve widget’ları kullanıcılar ekranlarının istediği yerine koyabiliyorlar. Android’te spesifik uygulama şeklinde olmayan bu widget’lar oldukça basite indirgenmiş şekilde geliyor karşımıza. Örnek olarak saat, alarm, ayarlar butonu, e-mail, mesajlar vs. iOS’ta ise oldukça farklı olan widget’lar basit olmaktan ziyade biraz karmaşıktı(hava durumu ve takvim hariç) ve Android’teki gibi ana ekranda bildirim merkezinde değil.  

3- Okay Google & Hey Siri


Üçüncü benzerlik ise ses tanıma sistemi.  İlk olarak Google, Android platformunda “Okay Google” denmesiyle kullanılabilir hale getirmişti. Apple’da ise home tuşuna basılı tutup aktifleştiriliyordu. iOS 8 ile birlikte artık sadece “Hey Siri” denmesiyle aktifleştirilebilecek.  
Bu  özellikle telefonları çok daha kullanışlı hale getiriyor ancak ios’ta bu özellik sadece şarja veya bilgisayara takılı olduğu zaman kullanılıyor. 

4- Etkileşimli Bildirimler


Dördüncü benzerlik ise Etkileşimli Bildirimler. Bu özellik iOS için yeni olabilir ancak Android’te eskidi bile. Artık mesajınızı, tweet’inizi, facebook mesajlarınızı ve daha birçoğunu ekran kilitliyken ya da başka bir uygulamalnın içindeyken dahi direkt olarak cevaplayabileceksiniz. 
Android’te maillerinizi direkt olarak cevaplayabiliyorsunuz. Aslında Apple bu özelliği alıp, geliştirip cihazlarına yüklüyor diyebiliriz. 

5- iCloud Drive & Google Drive


Beşinci benzerlik ise iCloud Drive. Herkesin iPhone, iPad , Mac ve diğer Apple bilgisayarınlarında kullandığı iCloud Drive tamamen Google Drive’ın kopyası. iCloud Drive dosya, medya, fotoğraflar ve diğer datalarınızı saklayabildiğiniz ve tüm cihazlarınızda aynı anda kullanılabildiğiniz bir saklama alanı. Şimdi bilgisayarlar için de kullanıma açıldı ve  iOS cihazları ile Mac OS X  Yosemite arasında dosya paylaşımını daha kolay bir hale getirdi. Ancak Google bunu tüm cihazlar için çok daha önce yapmaya başlamıştı bile.

Apple bu servisi Android cihazlar için de açar mı bilemiyoruz ancak Android bunu çoktan yapıyor.Yorum yap

*