Sosyal Media
sengul

iPad’te Olup Da iPhone’da Olmayan iOS 11 Özellikleri!

iOS 11, iPad’i daha verimli ve daha kolay hale getirmek için birçok yeni özellik getirdi. Bu özelliklerin bazıları iPhone’da maalesef bulunmuyor. İşte o özellikler…

1- Yenilenen Dock

Yenilenen Dock sayesinde en sevdiğiniz uygulamalara kolayca ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Önceden sadece 6 uygulama ile sınırlı olan Dock’a, iOS 11 ile birlikte artık 15 uygulama konulabilecek. Ayrıca Dock’un en sağında son kullandığınız ve size önerilen 3 uygulama yer alıyor.


2- Sürükle Bırak

Sürükle bırak özelliği iPad’te kullanıcılarına oldukça kolaylık sağlayacak. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, çeşitli öğeleri bir uygulamadan diğerine çok rahat sürükleyebilecek.


Bunun için, sürüklemek istediğiniz öğenin üzerine dokunun ve parmağınızı basılı tutun. Sonra bırakmak istediğiniz uygulamanın üzerine gidin ve oraya bırakın. Bu kadar basit.

3- Picture in Picture

Picture in Picture, asılında ilk olarak iOS 9 ile birlikte iPad kullanıcılarına sunulmuştu. Bildiğiniz gibi bu özellik sayesinde, iPad’de farklı işlemlerle meşgul olurken bir yandan da küçük bir pencereden video izlemek mümkün hale geliyor. Ancak Apple, Picture in Picture özelliğini hala iPhone kullanıcılarına sunmadı.


4- QuickType Klavyede Tuş Kaydırma

Normalde, iPad'te herhangi bir yazı yazarken özel bir karakter veya sayı girmek istediğinizde klavye değiştirmeniz gerekiyordu. Ancak iOS 11 ile birlikte artık klavye değiştirmeden ekstra karakterler kullanmak mümkün hale geldi.

Tuşların üzerinde bulunan simgeleri klavye değiştirmeden kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunun için; yazmak istediğiniz karakterin tuşunu aşağı doğru kaydırmanız yeterli. İstediğiniz karakter ekrana gelecektir.

Aşağıdaki GIF’te bu özelliğin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.


5- Safaride Split View Özelliği

Aslında bu özellik, iPad kullanıcılarına iOS 9’dan itibaren sunuluyor. Bu özellik, kullanıcılarına birden fazla web sitesinde çalışırken oldukça kolaylık sağlıyor. Maalesef bu özellik de iPhone kullanıcılarına sunulmuyor.


Bu özelliği etkinleştirmek için;

I- Bir web sayfası sekmesine dokunun ve parmağınızı basılı tutun.

II- Ardından, ekranın sağ kenarına sürükleyip siyah ekran göründüğünde sekmeyi oraya bırakın. Sonrasında iki web sayfasını yan yana görmek için parmağınızı kaldırın.

 Yorum yap

*