Sosyal Media
sengul

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, DFU Moda Nasıl Alınır?

Device Firmware Upgrade mode (Aygıt Ürün Yazılımı Güncelleme modu), kısaca DFU mod denilen bu hizmet, iPhone’ları fabrika ayarlarına geri yüklemek için kullanılır. Ancak iPhone’larda işletim sistemi ile ilgili pek sorun çıkmadığı için çok kullanılan bir yöntem değildir.

DFU modu etkinleştirildiğinde iPhone’unuz bilgisayarınızdan iTunes ile iletişim kuracaktır. Böylece telefonunuzu istediğiniz şekilde geri yükleyebileceksiniz.

Peki, iPhone 8 ve 8 Plus’ta DFU Moda nasıl geçiş yapılır?

1- Öncelikle iTunes’un en son sürümünün bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun. iTunes’un en son sürümü yüklü ise diğer işlemlere geçebilirsiniz.

2- iPhone 8 veya iPhone 8 Plus’ınızı bilgisayara bağlayın. Sonrasında iTunes’u açın.

3- Ardından telefonunuzu kapatın.

4- Telefonunuz kapalı konumda iken telefonunuzun “ç” tuşuna basın ve ekranda Apple logosu görünene kadar basılı tutun (Yaklaşık 3 saniye).


5- Apple logosu görünür görünmez elinizi “Güç” tuşundan çekmeden “Ses Kısma” tuşuna basın. Her iki tuşa da aynı anda yaklaşık 10 saniye kadar basılı tutun.


6- Sonrasında “Güç” tuşundan parmağınızı çekin ancak “Ses Kısma” tuşuna yaklaşık olarak 5 saniye daha basılı tutmaya devam edin. 

Bu işlemleri başarı ile yaptıysanız bu noktada telefonunuzun ekranı siyah olacaktır. Bu da DFU moda başarılı bir şekilde geçiş yaptığınız anlamına gelmektedir. Aksi takdirde cihazınız normal bir şekilde açılıyorsa bu da adımları hatalı yaptığınız anlamına geliyor demektir. Eğer adımları hatalı yaparsanız tekrar en başa dönmek zorundasınız.


DFU modu etkinleştirildikten sonra artık iTunes Kurtarma Modunda telefonunuzu geri yükleyebilirsiniz.

DFU Moddan Nasıl Çıkılır?

iPhone 8 veya iPhone 8 Plus telefonunuz ile DFU moda geçiş yaptınız ve işiniz bitti ise kolay bir şekilde bu modan çıkış yapabilirsiniz. Bunun için; telefonunuzun “Güç” tuşuna ve “Ses Kısma” tuşuna birkaç saniye basılı tutun (Apple logosu görüne kadar). Sonrasında telefonunuzun kilit ekranı açılacaktır. Böylece telefonunuzu artık normal bir şekilde kullanamaya devem edebileceksiniz.

Not: DFU modu, her iPhone kullanıcının bilmesi gereken iOS'un temel özelliklerinden biridir. Cihazınız sürekli bir bootloop'a girdiğinde, açılmadığında veya donduğunda, telefonunuzu DFU moduna sokabilir ve iTunes üzerinden geri yükleyerek çalışma durumuna geri döndürebilirsiniz.

Apple iPhone 8 model cep telefonları için tıklayınız.


Yorum yap

*