Sosyal Media
sengul

iPhone’da En Güvenli Ekran Kilidi Hangisi

Akıllı telefonlarda güvenlik, son zamanlardan en önemli konulardan biri haline geldi. Çünkü yüksek miktarda paralar ödenen telefonların bir de güvenlik probleminin olması oldukça can sıkıcı bir durum olur.

Apple da bu konuya önem verdiği için iPhone’ların güvenliğini sürekli olarak artıyor. Geçen yıl iPhone X ile tanıttığı FaceID, güvenlik konusuna oldukça önem verdiğinin bir kanıtı oldu. Şimdilik iPhone’larda şifre oluşturma, Touch ID ve Face ID olmak üzere üç çeşit ekran kilitleme özelliği bulunuyor. Peki, bunlardan en güvenilir olanı hangisi

1- Şifre Oluşturma


Güvenlik şifresi oluşturma, tüm iPhone modellerinde kullanabileceğiniz bir yöntem. Kilit ekranına getireceğiniz şifre, telefonunuzu üçüncü kişilerin izinsiz olarak kullanmasına engel olacaktır. Şifreyi oluştururken, başlarının kolayca tahmin edemeyeceği rakamları tercih etmeniz size daha fazla güvenlik sunacaktır. Fakat bu yöntem telefonunuzun menüsüne ulaşma hızınızı oldukça yavaşlatacaktır. Ancak iPhone’unuzda başka kilitleme yöntemi (FaceID-Touch ID) yoksa mecburen ekran şifresi oluşturma yöntemini kullanmak zorunda kalacaksınız.

2- Touch ID


Touch ID, ekran şifresi oluşturma yönteminden daha güvenli bir yöntemdir. Eğer telefonunuz bu özelliği destekliyorsa Touch ID’yi kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü hem daha güvenli hem de şifre yöntemine göre daha hızlı. Touch ID ile bir saniyede ekran kilidini açıp ana menüye ulaşabilirsiniz.

Touch ID’ye 5 parmağınızdan istediğiniz herhangi birini kaydedebilirsiniz. Sizin için hangi parmağınız daha pratik olacaksa onu kaydetmenizde yarar var.

3- Face ID


Face ID, iPhone’ların en güvenilir şifreleme yöntemi. Face ID, yüzünüzü tarayarak telefonunuzun açılmasını sağlıyor. Bu önlem ile sizin dışınızda hiç kimse telefonunuzu açamıyor. Face ID’nin karanlık ortamlarda bile çalıştığını unutmayın.

 Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Isil Arslan 08/08/2021 20:12

    En iyi ekran sifresi