Sosyal Media
sengul

iPhone İle Daha İyi Portre Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Apple’ın son dönemde çıkardığı iPhone modelleri kameraları ile DSLR fotoğraf makineleri ile yarışır konuma geldi. Oldukça kaliteli kameraya sahip olan iPhone modelleri ile bir birinden güzel fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz. Ayrıca son dönemde çıkan iPhone modellerinde bulunan portre modu ile çok daha etkileyici fotoğraflarda ortaya çıkarabilirsiniz.

Portre modu ile çekilen fotoğraflarda çekmek istediğiniz özne net bir şekilde ekrana yansırken, arka plan bulanık bir şekilde kalıyor. Bu da fotoğraftaki öznenin daha net bir şekilde görünmesini sağlıyor.


iPhone’unuz ile daha iyi portre fotoğrafları çekebilmek için söyleyeceğimiz birkaç ipucu oldukça işinize yarayacaktır.

1- Gerçek Zamanlı Derinlik Kontrolünü İyi Ayarlayın

iPhone Xs veya daha üst model bir iPhone’a sahip iseniz, fotoğraf çekerken kameranın derinlik ayarını kendiniz yapabilirsiniz. Böylece arka planı istediğiniz gibi bulanık hale getirebilirsiniz. Derinlik ayarını yapmak için telefonunuz portre modunda iken ekranı yukarı doğru kaydırmanız yeterli oluyor. Buradan f simgesine dokunarak ayarlayabilirsiniz.

2- Yüksek Işıkta Fotoğraf Çekin

En iyi amiral gemisi telefonların kameraları bile düşük ışıklı ortamlarda kötü fotoğraflar çeker. Bu durum portre modu için de geçerlidir. Dolayısıyla portre modunda çok iyi sonuçlar elde edebilmek için fotoğraf çektiğiniz ortamın iyi ışıklandırıldığından emin olun.

3- Mesafeyi İyi Ayarlayın

Portre modu çekimlerinde arka plan bulanıklaştığı için çektiğiniz özne ile kamera arasındaki mesafeyi iyi ayarlayın. Aksi takdirde istediğiniz kaliteli fotoğrafları elde edemeyebilirsiniz.

4- Çekim Yaparken Telefonu Sabit Tutun

Çekim yaparken telefonun hareket etmemesi ve titrememesi gerekiyor. Bu konuda daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız tripod kullanabilirsiniz.

5- Çektim Yaparken Kadrajdaki Nesnelere Dikkat Edin

Fotoğraflardaki bazı nesneler tüm resmi bozabilir. Ön planda resmi bozacak nesneler varsa onlardan kurtulun. Aksi takdirde yaptığınız bokeh ayarını da bozabilir.

 Yorum yap

*