Sosyal Media
sengul

iPhone İle Mükemmel Video Çekmenin Püf Noktaları!

Apple, yeni nesil iPhone’ları fotoğraf çekme noktasında çok daha başarılı hale getirdi. iPhone kameraları Profesyonel olmasa da, çok yüksek kalitede ve çok yüksek çözünürlükte fotoğraf ve video çekebiliyor. İşte iPhone ile daha kaliteli video çekmenin birkaç püf noktası.

1- Pozlama Kilidini Kullanın.

iPhone'un kamerası, video çekeceğiniz zaman odaklamayı ve pozlamayı otomatik olarak ayarlar. Ancak bunu devre dışı bırakabilirsiniz. Pozlama kilidini kullandığınız zaman kamerada odaklamayı kullanabilirsiniz. Böyle durumda video çekerken kameranın odaklanmasını istediğiniz görüntünün üzerine dokunun ve basılı tutun. Artık iPhone’unuzun kamerası istediğiniz görüntü üzerinde odaklama yapacaktır.


2- Zoom Kullanmayın.

iPhone 8’in kamerasında de çift lens olmadığı optik zoom özelliği bulunmuyor. Bu nedenle iPhone 8’in kamerası ile video çekerken zoom kullanmayın. Dijital zoom, video kalitesini düşüreceği için istediğiniz kaliteli videoları çekemeyebilirsiniz. Zoom yerine telefonunuzu yaklaştırmanız, video kalitesini düşürmeyeceği için daha kaliteli video çekebileceksiniz. Ayrıca böyle yapmanız sesleri daha yakından kaydedeceği için sesler daha kaliteli çıkacaktır. Ancak iPhone 8 Plus ve iPhone X kamerası ile video çekiyorsanız optik zoom özelliğini kullanarak zoom yapabilirsiniz.


3- Üçüncü Parti Uygulamaları Kullanın.

Bu öneri sadece isteğe bağlıdır. Apple’ın kamerası kaliteli video çekimleri için yeterli ancak üçüncü parti uygulamaları video kalitelerini önemli ölçüde artıracaktır. Ayarlanabilir kamera çözünürlüğü, bit hızı ve beyaz dengesi kontrolü bu tür uygulamaların sunmuş olduğu imkanlardan sadece bir kaçı.


4- Bir Tripod ve Gimbal Kullanın.

Video çekerken en videoyu mahveden en büyük şeylerden biri videonun titremesi. Zaten profesyonel ve amatör videolar arasındaki fark da burada ortaya çıkıyor. iPhone’un kamerası optik sabitleme özelliği sunsa da çok titreyen çekimlerde başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bunun için tripod kullanmanız size daha kaliteli video çekme olanağı sunacaktır.

Ayrıca hareketli video çekiyorsanız da bir gimbal kullanmanızda fayda var.


5- Aydınlatmayı İyi Ayarlayın.

Aydınlatma video çekerken son derece önemlidir. Çünkü yeterince iyi aydınlatılmamış ortamlarda en iyi kameraya dahi sahip olsanız istediğiniz kaliteli videoları çekemeyebilirsiniz. En iyi videoları açık havalarda ve iyi aydınlatılmış ortamlarda çekebilirsiniz.

Yetersiz aydınlatılmamış ortamda video çekerken iPhone flaşına güvenmeyin. Bunun dışında ortamı daha iyi aydınlatabilecek başka ışıklar bulun. Tabi bunlar için bütçeniz varsa. Bütçeniz yoksa iPhone’un flaşı ile yetinmek zorunda kalacaksınız.


6- Videoları Bilgisayarınızda Düzenleyin.

iOS için kullanılabilecek bazı harika video düzenleme seçenekleri olsa da, masaüstü yazılımı kullanımı daha kolay ve telefona göre daha iyi sonuçlar verebilir. Birçok video düzenleme uygulamaları bulunuyor. Bunlardan birini kullanarak çektiğiniz videoları daha kaliteli hale getirebilirsiniz.Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Adamsın 07/08/2019 09:19

    Cok guzel isime yaradi.Tesekkurler.Bide mikrofonlar hakkinda bilgi verirmisin?