Sosyal Media
sefa

iPhone Kullanmayı Kolaylaştıran Birkaç İpucu

Apple’ın ürünleri, basit ve kullanım kolaylığı ile biliniyor. Zaten Apple’ın iPhone’u tasarlanırken de bu düşünceyle hareket ettiğini çoğumuz biliyoruz. Ancak buna rağmen, iPhone’u hâlihazırda olduğundan daha kolay kullanılabilir hale getirmenin birkaç basit yolu mevcut. İşte bunlardan birkaçı…

1- Tek Elle Klavye Kontrolü

Tek elle klavye kontrolü, çok sevilen bir özellik oldu ve giderek daha da popülerliği artıyor. iPhone’un Plus modellerinde önceden tek elle yazmak biraz zordu. Ancak Apple, iOS 11 ile birlikte bu durumu düzeltti.


Bu özellik sayesinde klavyeyi ister sağ tarafta isterseniz sol tarafta kullanabiliyorsunuz. Bunun için sadece klavye simgesine dokunup basılı tutmanız yeterli. Ardından istediğiniz tarafı seçip klavyenin yönünü ayarlayabiliyorsunuz.


Ayrıca, Ayarlar>>Genel>>Klavyeler>>Tek Elle Klavye sıralamasını izleyerek klavyenizi kalıcı olarak da istediğiniz yönde ayarlayabilirsiniz.

2- Daha Kolay Metin Okuma

Küçük ekrana sahip bir iPhone’da metin okumak biraz yorucu olabiliyor. Neyse ki iPhone’da metinleri daha büyük ve kolay okunabilir hale getirmenin yolu bulunuyor.


Ayarlar>>Genel>>Erişebilirlik>>Büyük Metin bölümüne giderek buradan istediğiniz boyutu ayarlayabilir ve metinleri daha kolay okunabilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca erişilebilirlik menüsünden koyu puntoyu seçip metinleri daha kalın hale de getirebilirsiniz.

3- Özel Titreşim Oluşturma

Sizde çoğu iPhone kullanıcısı gibiyseniz, gün içerisinde e-posta, mesaj, çağrı gibi birkaç farklı bildirim alırsınız. Bildirim seslerinden kurtulmanın yolu ise telefonu sessize almak. Ancak telefonunuz sessizdeyken bile hangi bildirimin geldiğini anlayabilineceğiniz titreşimler oluşturabilirsiniz. Böylece sizin için önemli olan bir bildirimi de gözden kaçırmamış olursunuz.


Ayarlar>>Sesler(bildirim türünü seçin)>>Titreşim sırlamasını izleyerek Yeni Titreşim Oluştur seçeneğine dokunun. Ardından yapmanız gereken talimatları takip edin.

Buradan istediğiniz bildirim için istediğiniz titreşimi atayabilirsiniz.

4- Daha Hızlı Fotoğraf Gönderimi

Airdrop sayesinde Apple cihazlarınız arasındaki dosyaları (belde, video, fotoğraf vb.) daha hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz.


Airdrop ile fotoğraf, video veya belge göndermek için “Paylaş” bölümüne gitmeniz yeterli. AirDrop doğru şekilde ayarlanmışsa, belgeleri gönderebileceğiniz yakındaki cihazların bir listesini telefonunuzun ekranına gelecektir. Buradan göndereceğiniz cihazı seçin ve gönderim işlemini başlatın. İşte bu kadar kolay.

5- Son Yapıla İşlemi Geri Alma

iPhone’da yaptığınız işlemi geri almanın eğlenceli bir yolu var. Yapmanız gereken tek şey iPhone’u sallamak. Telefonunuzu salladıktan sonra ekrana işlemi geri almak için bir yazı gelir. Buradan “Geri Al”a dokunarak en son yaptığınız işlemi eğlenceli bir şekilde geri alabilirsiniz.


6- Eller Serbest İle Siri’yi Kullanma

iPhone’unuzda “Hey Siri” özelliğini aktif ederek telefonunuza dokunmadan Siri ile iletişime geçebilirsiniz. Bu özellik iPhone 6s ve daha üst modeller için kullanılabilir durumda.


Siri’yi telefonunuza dokunmadan kontrol edebilir ve ona sesli komutlar vererek kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ayarlar>>Genel>>Siri>>Hey Siri sıralamasını takip ederek özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

 Yorum yap

*