Sosyal Media
sengul

iPhone Pil Sağlığı Kaç Olmalı?

Eskimiş ya da bakımı yapılması gereken bir pil, cihazınızın şarjının çabuk bitmesine ya da beklenmedik bir anda kapanmasına neden olabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması ve şarjınızdan yüksek verim alabilmek için iPhone cihazınızın pil sağlığı iletilerine kulak verin. Peki, iPhone cihazların pil sağlığı nasıl kontrol edilir? iPhone pil sağlığı kaç olmalı? 

Batarya %100 doluyken cihazınızı kullanma durumunuza göre bir süre sonra sıfırlanır. Bu süreç, yani kullandığınız cihazın şarj edilmesine kadar geçen süre pil ömrüdür. Pil kullanım ömrü ise cihazı kullanmaya başladığınız andan itibaren pilin değiştirilmesi gereken zamana kadar geçen süredir. Cihazınızda yaptığınız işlemler, pilin yapısı ve yaşı, şarj etme döngüsü ve cihaz bakımı pil ömrünü etkiler.

Telefonun pil sağlığı hakkında bilgi vermeden önce iPhone cihazlarda kullanılan pil yapısını yakından tanıyalım. iPhone cihazlarda elektronik ve elektrikli eşyalarda yaygın olarak kullanılan lityum iyon pil teknolojisini kullanılıyor. Bunun nedeni, lityum pillerin tekrar şarj edilebilir, yüksek enerji yoğunluklu ve hafif olmasıdır. iPhone cihaz hızlı şarj olma özelliğini, lityum pil teknolojisine borçludur. Cihazın şarj olma işlemi iki aşamada gerçekleştirir. İlk aşama telefonunuzun kısa sürede şarj olduğu, size hız kazandıran aşama, hızlı şarj. Bu aşamada cihaz, şarj kapasitesinin %80’ine ulaşır. Bu aşamadan itibaren kalan şarj olma işlemi daha yavaş gerçekleşir. 2. aşamada, elektrik akımını düşürerek pilin kullanım süresini uzatır ve şarjınızı daha verimli kullanmanızı sağlar.

Pil sağlığını nereden kontrol edebilirsiniz?

iPhone 6 ve sonraki modellerde iOS 11.3 ve sonraki sürümlerde, cihazınızın pil sağlığını kontrol edebileceğiniz özellik mevcut. Cihazınızda, sırasıyla > Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı seçeneklerini tıklayarak pil sağlığınızı kontrol edebilirsiniz. Pil sağlığı ekranından cihaz pilinin ne kadar ömrü kaldığını öğrenebilirsiniz. "Maksimum Kapasite" kısmındaki ileti, telefonunuzun yeni haliyle şu anki halinin şarj kapasitesini kıyaslar.iPhone Pil Sağlığı Kaç Olmalı?

Apple, normal bir pilin, normal koşullar altında çalışıp 500 tam şarj döngüsüne ulaştığında başlangıçtaki kapasitesini %80'e kadar koruyacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Maskimum kapasite oranın %80'in altına düşmesi demek, iPhone pil sağlığının önemli ölçüde azalması demektir. Bu durumda telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz ancak performans ya da kapanma sorunları yaşarsınız. iPhone pil sağlığı düşük cihazın pilini değiştirmek telefonunuzu kurtarır. Değiştirilmiş bir pil, telefonunuzun şarjını daha verimli, performansını daha yüksek hale getirir.Yorum yap

*