Sosyal Media
sefa

Katlanabilir Cihaz Almak Mantıklı mı?

Akıllı telefonlar ilk piyasaya sürülmeye başladığında onları albenili yapan özelliklerinden ilki bir kamerası olmasıydı. Kamera seçeneği her markaya geldikten sonra, piyasaya oluşan rekabet neticesinde akıllı cihazlar için mobil uygulamalar geliştirilmeye başladı. Kameralı telefonlardan sonra en çok bu özelliğe sahip cihazlar çok satılmaya başlamıştı. Artık öyle bir duruma gelinmişti ki, mobil uygulaması olmayan cihazlar neredeyse hiç satılmıyordu. Hatta o zamanlarda dokunmatik ekran teknolojisi farklılık gösterebiliyordu. Apple gibi büyük markalar ısıya duyarlı dokunmatik ekran tercih ediyorken, uçlu kalemin ucuyla bile işlem yapılabilen dokunmatik ekranlarda mevcuttu.

Bu ekranlı cihazları, daha önce hiç dokunmatik ekranlı cihaz kullanmayan insanlar sevebiliyordu. Ancak, bu ekranların tercih edilme sayısı düşmeye başladıktan sonra insanlar daha profesyonel bir dokunmatik ekran tercih ediyordu. O günlerden bugünlere akıllı telefonlar çok büyük değişikliğe uğradı. Cihazlara neredeyse her yıl yeni özellikler ve yetkinlikler ekleniyor. Durum böyle olunca markalar arasında ki rekabet kızışıyor, insanlara çok daha farklı özellikler sunuluyor. Çok eski yıllarda kamerası ve dokunmatik ekranı olan bir akıllı cihaz efsane iken, günümüz şartlarında bu çok standart bir durum. Samsung gibi büyük markalar inovasyon fikri bulamayınca, katlanabilir cihaz fikrine yoğunlaştılar. Farklı markalar ile birlikte pazara katlanabilir akıllı cihazları sürdüler.

Katlanabilir Cihaz Almak Mantıklı mı 

Görünen o ki, bu enteresan cihazlara talep oldukça büyük. Talebin büyük olması, bu pazarda ki potansiyelin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Anlayacağımız gibi telefon sektörünün yeni furyası katlanabilir akıllı cihazlar olacak. Şu aşamada katlanabilir cihazlarda tam olarak ne sunulacağı bilinmediğinden, Xiaomi gibi markalar farklı özelliklere sahip katlanabilir cihazlar üzerinde çalışmaya başladı. Hatta bu cihazlardan biri, Samsung ve diğer markaların ürettiği katlanabilir cihazlara göre ters katlanabilir özellikli olacak. Bu gibi değişimler, yaklaşmakta olan dev bir rekabetin habercisi olabilir.

Katlanabilir Akıllı Telefon Almak Neden Önemli?

Bu gelişmelerin ardından insanlar katlanabilir akıllı cihazların öneminin ne olduğunu araştırmaya başladı. Açık konuşmak gerekirse, bu cihazların tabletlerden bir farkı olmayacak. Çalışma mantığı akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan teknoloji ile birebir aynı olacak. Cihazlarda kullanılan kamera teknolojisi ve yazılımlar içinde bir değişiklik olmayacak. Bu cihazları en basit şekilde şöyle anlatabilirim. Bir film izlemeye karar verdiğimizde, bir tablet sahibi isek; telefon yerine tableti tercih ederiz. Çünkü; tabletin ekranı daha büyüktür ve bir film izlemek tablet ile daha keyifli olur. Ancak, tableti okula ya da farklı bir yere götürmek istemeyiz. Çünkü; bir telefona göre çok büyüktür. Katlanabilir cihazlar tam olarak burada devreye giriyor.

Bu cihazları kullanarak, cebinizde bir tablet taşımış sayılıyorsunuz. Güncel teknoloji şartları gereği katlanabilir cihazların kalın olması gerekiyor. Ancak, emin olabilirsiniz ki bu yeni teknoloji içerisinde rekabet büyüdükçe bu cihazlar çok daha ince ve kompakt hale gelecek. Samsung şirketi en ince ekran teknolojisini bu cihaz ile kullanmaya karar vermişti. Bu daha ince bir katlanabilir cihaz olacağı anlamına geliyor. Yani, siz film izlemeyi çok seviyor ama ekstra bir cihaz almayı düşünmüyorsanız katlanabilir akıllı telefon almak size göre efsanevi bir fikir olabilir. Güncel teknoloji şartları kısıtlı olduğundan bu cihazlar büyük bir dikkat ve zor çalışmalar ile üretilmek zorunda. Bu da, bu cihazların pahalı olmasına neden oluyor. Günümüz şartlarında özellikle Türkiye şartlarında böyle bir cihaz almak gerçekten de çok maliyetli. Ancak, bir iki yıl beklerseniz bu cihazların fiyatları normal akıllı cihazlara oldukça yaklaşacaktır.


Yorum yap

*